9 C
Olsztyn
sobota, 28 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wyznaczono limit zbioru winniczków w regionie

WiadomościWyznaczono limit zbioru winniczków w regionie

Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w 2022 roku na Warmii i Mazurach – podała we wtorek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. W poprzednim sezonie wykorzystano tylko część wyznaczonego limitu zbioru tych ślimaków.

reklama

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, tegoroczny limit zbioru winniczków w regionie został ustalony na tym samym poziomie, co w poprzednim roku.

„Ubiegłoroczny limit również wynosił 400 ton, ale wydaliśmy wówczas 40 zezwoleń, łącznie na 320 ton. Natomiast, według przedłożonych nam sprawozdań, zebrano 92 tony, ale nie wszyscy je złożyli” – powiedziała.

reklama

Ślimak winniczek (Helix pomatia) podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Na podstawie uzyskanych zezwoleń można je zbierać i skupować tylko od 20 kwietnia do 31 maja. Zgodnie z prawem, możliwe jest pozyskiwanie jedynie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm. Zbieranie niewymiarowych ślimaków spowodowałoby, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej, warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

W czaplińcu wykluwają się młode czaple

Winniczki to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane do Francji, Austrii czy Włoch. Poza dziko żyjącymi winniczkami, Polska eksportuje również ślimaka szarego, czyli gatunki pochodzenia afrykańskiego i śródziemnomorskiego pochodzące z hodowli.

reklama

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×