fbpx
26 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wilki wchodzą już do Olsztyna. Widziane w popularnym miejscu do spacerowania

OlsztynWilki wchodzą już do Olsztyna. Widziane w popularnym miejscu do spacerowania

Wilki coraz częściej pojawiają się w bliskim sąsiedztwie ludzi, zwłaszcza na Warmii i Mazurach. Pani Izabela, hodowczyni kóz i owiec z okolic Barczewa, doświadczyła tego na własnej skórze. W ciągu ubiegłego roku, jej stado padło ofiarą wilków aż siedem razy, nawet w sytuacjach, gdy człowiek znajdował się dosłownie 500-800 metrów od miejsca zdarzenia.

reklama

Na szczęście w tym roku nie doszło do podobnych incydentów, ale hodowczyni musi stale monitorować swoje stado. Z pomocą przyszła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która udzieliła wsparcia na budowę ogrodzenia.

Wilki w okolicy są obecne w dużych ilościach, a nawet więcej niż w roku ubiegłym. Telefony z informacjami o znalezionych zagryzionych zwierzętach są coraz częstsze. RDOŚ otrzymuje nawet zgłoszenie i zdjęcia watahy wilków, które znajdowały się zaledwie około 100 metrów od zabudowań.

reklama
Jadowite pająki już w Olsztynie! Czaił się w popularnym miejscu

Leśnicy radzą, aby w sytuacji napotkania wilka zachować spokój i udawać pewność siebie – podnieść ręce, klasnąć, krzyknąć, starając się sprawić wrażenie, że to człowiek jest tu mocniejszy i zdoła wystraszyć wilka. Eksperci twierdzą, że drapieżniki nie szukają, a wręcz unikają kontaktu z człowiekiem. Warto pamiętać, że wilki mają słaby wzrok i często nawet nie widzą człowieka, zwłaszcza jeśli ten znajduje się w samochodzie czy ciągniku rolniczym – nie rozpoznają go w maszynie.

Wilki są gatunkiem chronionym od 25 lat, dlatego ich liczba w regionie ciągle rośnie. Obecnie ich liczbę oszacowano na 300 osobników. Teren Warmii i Mazur bardzo odpowiada wilkom, ze względu na jedno z najmniejszych zagęszczeń ludności w Polsce.

reklama

W minionym roku wilki wyrządziły w regionie ponad 200 szkód na kwotę prawie pół miliona złotych. Wydaje się, że problem będzie narastał, zważywszy na rosnącą liczbę wilków i ich coraz częstsze pojawianie się w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi. Wielu innych hodowców, musi zastosować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swoje stado.

Wilki, orki i białe niedźwiedzie: olsztyńska pisarka marzy o odkrywaniu dzikiej Kanady

Leśnicy ostrzegają, że wilków w regionie jest dużo i coraz częściej podchodzą do ludzkich osad. Ostatnio widziano je w okolicach mostu Smętka i elektrowni wodnej w Olsztynie.

źródło: TVP Olsztyn

reklama
reklama
reklama

13 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bożena
6 czerwca 2023 06:27

5 piąta 30 niedziela wilki para widziana w odległości 300 metrów od tęczowego lasu olsztyn przechadzającą się po chodniku wyszła z lasu to jest 4 czerwca 2023

Jan Diabeł III
23 maja 2023 16:28

Wystrzelać to gówno.

Polecane
Ogłoszenia

Zaskakujące odkrycie leśnika wskazuje na zmiany klimatyczne w naszym regionie?

Kolejne drzewa idą pod topór. Mieszkańcy są załamani