12 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

Archeologiczne skarby z jeziora Nidajno na wystawie w Muzeum w Mrągowie

MrągowoArcheologiczne skarby z jeziora Nidajno na wystawie w Muzeum w Mrągowie

Unikatowe złote i srebrne ozdoby oraz elitarne uzbrojenie z okresu późnej starożytności można teraz zobaczyć na wystawie w Muzeum w Mrągowie. Zabytki pochodzące z wykopalisk na dnie dawnego jeziora Nidajno na Mazurach są prezentowane po raz pierwszy w regionie.

reklama

Wśród ponad pięciuset eksponatów zgromadzonych na wystawie, ukazującej historię ziemi mrągowskiej od dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą do czasów współczesnych, znajduje się około 230 zabytków archeologicznych.

Najważniejszym skarbem wystawy jest tzw. depozyt z Czaszkowa – stanowiska kultowego z okresu późnego wpływu rzymskiego i wędrówek ludów, zlokalizowanego w mazurskiej wsi na miejscu dawnego jeziora Nidajno. Odkryto tam unikalne ozdoby i elementy elitarnego wyposażenia wojowników z III-IV wieku.

reklama

Znaleziska wydobyte z jeziora Nidajno – pierwsze w Polsce wskazujące na realizowanie obrzędów zgodnie z germańskim obyczajem topienia broni i cennego wyposażenia wojowników – są wyjątkowe na skalę europejską. Znajdujące się na wystawie fragmenty uzbrojenia, groty włóczni, noże bojowe, ostrogi, kolczugi, a także bogato zdobione elementy pasa lub rzędu końskiego i większe okucia z wyobrażeniami gryfów, koziorożców czy zwierzęcych hybryd są niezwykle cenne i unikalne pod względem kunsztu wykonania i oryginalności wzorów.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest wykonana ze srebra, złocona figurka sępa, która pierwotnie była osadzona na żelaznej tulei i prawdopodobnie stanowiła oznakę władzy – militarnej lub religijnej.

W ramach wystawy prezentowane są również zabytki archeologiczne i pamiątki dnia codziennego związane z historią nowożytną miasta, takie jak mapy, dokumenty, widokówki i pamiątki. Muzeum przypomina też postać urodzonego w Piersławku koło Mrągowa niemieckiego pisarza Ernsta Wiecherta, który poświęcił wiele swoich dzieł opisowi przyrody i klimatu Mazur.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia