-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Jakie cechy powinien mieć ergonomiczny fotel biurowy?

Materiał partneraJakie cechy powinien mieć ergonomiczny fotel biurowy?

Wielogodzinna praca przy komputerze i trwanie w pozycji siedzącej bardzo niekorzystnie wpływają na kręgosłup. Nasz układ ruchu domaga się aktywności fizycznej, a wykonując pracę biurową często mamy problem nawet ze znalezieniem optymalnej pozycji na źle dobranym fotelu. Kręcimy się, szukając ulgi dla przeciążonego kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, ale fizjologiczną pozycję ciała uda nam się przyjąć tylko na fotelu spełniającym normy ergonomii. Jakie to normy?

Gdyby nie ergonomia, dyscyplina naukowa zajmująca się mi.in przystosowaniem warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka, tzw. praca siedząca byłaby wysiłkiem nie do udźwignięcia.

Nie da się efektywnie pracować, jeśli zamiast projektu albo potrzeb klienta naszą uwagę zaprząta wyłącznie ból kręgosłupa, od którego chcemy się uwolnić za wszelką cenę.

Siadając na ergonomicznym fotelu biurowym możesz przyjąć postawę, która pozwoli Ci przez wiele godzin trwać na stanowisku i nie odczuwać przeciążeń układu ruchu.

Ergonomiczny fotel do biurka jest regulowany, dzięki czemu można go dostosować do wagi i wzrostu konkretnego użytkownika. Jeśli to Ty jesteś jego jedynym użytkownikiem, ustawisz pożądane parametry i co dnia cieszysz się komfortowym stanowiskiem pracy.

Jeżeli użytkowników jest wielu, np. obowiązuje system zmianowy, każdy z nich może sformatować fotel na własne potrzeby.

Regulowane elementy fotela ergonomicznego

W fotelu spełniającym warunki ergonomii ustawić możesz:

  • wysokość i głębokość siedziska,
  • wysokość oparcia,
  • położenie zagłówka,
  • położenie podłokietników (w opcji 3D: góra-dół, przód-tył, do wewnątrz – na zewnątrz).

Fotel taki może być wyposażony w synchroniczny mechanizm odchylania oparcia, który współdziała z systemem umożliwiającym dopasowanie kąta jego pochylenia wraz ze zmianą kąta ustawienia siedziska. Warto wybrać fotel z oparciem, które dodatkowo jest wyprofilowane na odcinku, w którym styka się z lędźwiami albo ma wmontowaną w tym miejscu dobrej jakości poduszkę ortopedyczną.

Ideałem jest fotel, na którym siadasz po wyregulowaniu wszystkich wymienionych elementów i pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy to: niemożliwe, żeby on był aż tak wygodny! Otóż, możliwe. Przyjmujesz bowiem fizjologiczną pozycję i zamiast czuć tak dobrze znane bóle i przeciążenia, nie czujesz nic – ciało przestaje stanowić problem, możesz zająć się pracą intelektualną.

Co równie ważne, kiedy podczas pracy sięgasz po dokumenty, uruchamiasz drukarkę albo z jakiegokolwiek powodu zmieniasz pozycję ciała, fotel ergonomiczny reaguje na te zmiany. To dlatego ruchome regulowane elementy jego konstrukcji są kluczowe. Fotel ergonomiczny to fotel współpracujący z użytkownikiem. Nie bez powodu mówi się, że dobrej jakości biurowe fotele ergonomiczne mają aktywne siedzisko albo umożliwiają aktywne (dynamiczne) siedzenie.

Materiał, z którego wykonany jest fotel ergonomiczny ma znaczenie

Masz racje myśląc, że taka skomplikowana, aktywna konstrukcja powinna być zrobiona z najwyższej jakości materiałów, które bezawaryjnie znoszą ruchomość poszczególnych elementów.

Mylisz się jednak, uznając, że rama fotela ergonomicznego musi być bardzo ciężka, np. stalowa. Obok ram ze stali, nowoczesne meble ergonomiczne do biura mogą mieć także ramy z tworzyw sztucznych, które są lekkie i bardzo trwałe (np. poliamid wzmocniony włóknem szklanym).

Nie bez znaczenia jest także rodzaj materiału użytego to tapicerowania. Jeśli nie przepadasz za naturalną bądź ekologiczną skórą, przeszkadza Ci fakt, że tapicerka tekstylna łatwo się brudzi, możesz wybrać przewiewny fotel ergonomiczny z tkaniną membranową albo jednym z wielu rodzajów siatki tapicerskiej.

Modele takie są szczególnie polecane osobom skłonnym do nadmiernego pocenia się, ale także wszystkim, którzy pracują w czasie upałów czy w nieklimatyzowanych pomieszczeniach.

Im więcej problemów z kręgosłupem, tym staranniej wybierz biurowy fotel ergonomiczny

Nie każdy fotel ergonomiczny ma wszystkie opisane wyżej funkcje. Fotele z niższej półki cenowej mają tylko elementarne udogodnienia, a modele bardziej zaawansowane mogą oferować także funkcje, o których jeszcze nie wspomniano, np. możliwość dodatkowego pochylanie siedziska i oparcia do przodu, kiedy piszemy na klawiaturze.

Im więcej czasu spędzamy za biurkiem, im więcej problemów mamy z kręgosłupem, tym sensowniejszym jest zakup fotela ergonomicznego naprawdę wysokiej jakości.

Warto także pamiętać, że niektóre ergonomiczne fotele biurowe mogą mieć status wyrobu medycznego i wówczas nasz komfort pracy będzie szedł w parze z maksymalną ochroną układu ruchu.

Dobrze dobrany fotel ergonomiczny do pracy za biurkiem to inwestycja, która szybko się zwraca w postaci naszej efektywności, dobrego samopoczucia oraz optymalnego stanu kręgosłupa.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane