fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mocniejsza niż choroba: historia ośmioletniej Lenki

OlsztynMocniejsza niż choroba: historia ośmioletniej Lenki

Lenka, ośmioletnia dziewczynka z Olsztyna, od zawsze wykazywała niezwykłą energię. Jej mama, Pani Karina, zauważyła, że Lenka często się przewraca, zastanawiając się, czy to nie jest naturalne dla jej temperamentu. Jednak w miarę upływu czasu częstsze upadki zaczęły być niepokojące — zwłaszcza gdy zaczęły towarzyszyć im złamania i utraty przytomności. Po przeprowadzeniu badań Lenka otrzymała diagnozę: padaczka.

reklama

Zaskakująca diagnoza

Pani Karina była zszokowana diagnozą, gdyż jej wyobrażenie padaczki było inne. Ataki Lenki trwają zaledwie kilka sekund, a omdlenia są trudne do zauważenia. Po takim ataku dziewczynka jest zdenerwowana, płacze i czuje się zmęczona. Niestety, często po takim ataku muszą udać się do szpitala na prześwietlenie kończyn, a potem unieruchomienie na wiele tygodni.

Z powodu licznych urazów, Lenka spędza dużo czasu w domu, gdzie uczęszcza na lekcje w formie nauczania domowego. Dziewczynce jest ciężko się z tym pogodzić, zadaje wiele pytań o swoją sytuację i dlaczego nie może żyć jak inne dzieci.

reklama

ADHD i terapia

Kilka lat temu u Lenki zdiagnozowano także ADHD, co sprawia, że ma trudności z koncentracją i przetwarzaniem słuchowym. Aby radzić sobie z emocjami dnia codziennego, dziewczynka uczęszcza na terapię psychologiczną. Leki na padaczkę mają różne efekty, a nie wszyscy psychoterapeuci potrafią pomóc. Pani Karina ma nadzieję, że konsultacje w Warszawie, które czekają na nich w najbliższych miesiącach, dadzą pozytywny rezultat.

Tragiczny wypadek strażaka. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Rodzina jest w trudnej sytuacji

Marzenie o hulajnodze

Ironią losu, Lenka uwielbia sport i taniec. Jej marzeniem była profesjonalna hulajnoga, na której mogłaby się wreszcie wyżyć. Pani Karina zdecydowała się spełnić to marzenie, choć z obawami, że atak może się zdarzyć podczas jazdy.

reklama

Wsparcie terapeutyczne dla Lenki

Lenka uczestniczy w różnorodnych terapiach i korzysta z pomocy wielu specjalistów. Wśród nich szczególnie istotna jest Terapia Integracji Sensorycznej. W jej trakcie dziewczynka uczy się bezpiecznego upadania, co jest kluczowe w jej przypadku. Ponadto poznaje sposoby na lepsze rozumienie swojego ciała oraz interpretowanie sygnałów wysyłanych przez nie tuż przed atakiem. Celem jest, aby Lenka nauczyła się na czas zatrzymać i na przykład znaleźć bezpieczne krzesło, zanim zdarzy się coś złego.

Codzienna walka i pragnienie normalności

Dziewczynka nie może w pełni odpocząć, nawet podczas snu. Często budzi się, narzekając na nocne ataki i koszmary. Do siódmego roku życia nie przespała więcej niż kilka godzin bez przerwy. Mimo że teraz jest nieco lepiej, normalny sen wciąż pozostaje nieosiągalny.

Tragiczny wypadek strażaka. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Rodzina jest w trudnej sytuacji

Tydzień Lenki i jej mamy jest wypełniony wizytami w różnych poradniach, takich jak neurologiczna, audiologiczna, okulistyczna, czy psychologiczna.

Lenka uwielbia zwierzęta i ma aż sześć świnek morskich. Opieka nad nimi wymaga sporo sił, których dziewczynce często brakuje. W związku z tym rodzina liczy na to, że liczne terapie i wizyty u specjalistów przyczynią się do poprawy losu Lenki, która pragnie żyć normalnie.

Apel o wsparcie

Nadszedł czas na rozliczenie PIT i podjęcie decyzji o przeznaczeniu 1,5% swojego podatku. Jeśli zdecydujecie się przekazać je na rzecz Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, pomożecie dzieciom takim jak Lenka. Fundacja opiekuje się 515 dziećmi z Warmii i Mazur, a każde z nich ma swoją historię. Wystarczy przekazać 1,5% podatku na rzecz „Fundacji Przyszłość dla Dzieci”, wpisując numer KRS 000148747, co pozwoli dzieciom walczyć z chorobą.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Tragiczny wypadek strażaka. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Rodzina jest w trudnej sytuacji

Tragiczny wypadek strażaka. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Rodzina jest w trudnej sytuacji