fbpx
-4 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

Tortury w więzieniu w Barczewie – ponad 40 ofiar zgłasza się do prokuratury

OlsztynTortury w więzieniu w Barczewie – ponad 40 ofiar zgłasza się do...

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie przyznaje, że sprawa dotycząca tortur w Zakładzie Karnym w Barczewie jest skomplikowana i czasochłonna, zwłaszcza pod względem logistycznym. Przesłuchania są prowadzone w związku z raportem przygotowanym przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT), który działa w ramach struktur Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

reklama

Raport KMPT ujawnia przypadki przemocy

Dokument opublikowany na początku roku opisywał wizytę w barczewskim więzieniu, podczas której więźniowie opowiedzieli przedstawicielom KMPT o przemocy ze strony strażników. Zarzucali im nieludzkie i poniżające traktowanie, bicie oraz tortury.

Przesłuchania trwają, kolejka świadków rośnie

Od lutego śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Rzecznik tej instytucji, Daniel Brodowski, informuje, że śledztwo zostanie przedłużone do końca lipca. Wyjaśnia, że sprawa jest obszerna i wymaga wykonania wielu czynności. Obecnie zgłosiło się ponad 40 pokrzywdzonych, a w kolejce do przesłuchania pozostaje jeszcze wielu świadków.

reklama
Czy komendant olsztyńskiej policji przekraczał swoje obowiązki służbowe? Prokuratura zawiadomiona

Logistyczne wyzwania

Liczba świadków, obecnie przekraczająca 100, rośnie wraz z liczbą przesłuchanych pokrzywdzonych. Wielu z nich przebywa w zakładach karnych na terenie całego kraju, co generuje komplikacje logistyczne. Prokuratura musi współpracować z innymi jednostkami oraz organizować transport świadków. Do tej pory przesłuchano kilkadziesiąt osób, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Możliwe jest kolejne przedłużenie śledztwa.

Barczewo – pierwszy przypadek tortur ujawniony przez Biuro RPO

Zakład Karny w Barczewie jest pierwszym przypadkiem ujawnienia stosowania tortur w polskich jednostkach penitencjarnych przez Biuro RPO. Wojciech Brzozowski, zastępca RPO, podkreśla, że żadne zachowanie więźnia nie usprawiedliwia tortur. Zapewnia, że władze będą nadal monitorować tę bulwersującą sprawę, a opinia publiczna będzie informowana na bieżąco.

reklama
Seniorzy w sieci: Jak unikać internetowych i telefonicznych oszustów?

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mama
27 kwietnia 2023 23:34

Sprawę tortur w więzieniu w Barczewie trzeba koniecznie wyjaśnić. To musi się skończyć.

Paul Mark
27 kwietnia 2023 16:12

Barczewskie gady biły mordowały łamały. Wielu z tych kapo otrzymało odpowiednią zapłatę. Zapłacą i ci. Olsztyński areszt to też katownia. Pazika tam też zamordowano.

Polecane
Ogłoszenia

Zabójstwo w spokojnej dzielnicy Olsztyna. Paweł S. nie trafi do więzienia

Zabójstwo w spokojnej dzielnicy Olsztyna. Paweł S. nie trafi do więzienia