18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Tragedia na jeziorze Tałty. Sternik i właściciel motorówki usłyszeli zarzuty

GiżyckoTragedia na jeziorze Tałty. Sternik i właściciel motorówki usłyszeli zarzuty

18 czerwca 2022 roku na jeziorze Tałty niedaleko Mikołajek na Mazurach doszło do tragicznego wypadku z udziałem motorówki. Na pokładzie łodzi znajdowało się siedem osób – czworo dorosłych i troje dzieci. W pewnym momencie motorówka się przechyliła, a uczestnicy podróży wpadli do wody. Niestety, łódź wywróciła się do góry dnem i zaczęła tonąć.

reklama

Uwięziona dziewczynka utonęła

W kabinie motorówki została uwięziona 8-letnia dziewczynka. Przez kilka godzin była intensywnie poszukiwana. Akcja ratunkowa na Tałtach była niezwykle trudna, ze względu na głębokość jeziora, która miejscami sięga 45 metrów. Ostatecznie ekipa płetwonurków odnalazła łódź, wybiła szyby i wydobyła dziecko. Niestety, dziewczynka nie żyła.

Kluczowa opinia biegłych

Śledztwo w sprawie tragicznego wypadku trwało długo, głównie z powodu konieczności uzyskania opinii biegłych dotyczących stanu technicznego motorówki, jej konstrukcji oraz bezpieczeństwa. W końcu 42-letni sternik, Piotr O., usłyszał zarzut spowodowania wypadku śmiertelnego w ruchu wodnym. Mężczyzna częściowo przyznał się do winy. Właścicielowi motorówki postawiono zarzut narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Mieszkaniec Rynu nie przyznał się do winy.

reklama

W przypadku właściciela motorówki grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności. 42-letniemu sternikowi grozi natomiast kara do ośmiu lat więzienia.

Dalsze śledztwo w sprawie

Tragiczny wypadek na jeziorze Tałty to jednak jeszcze nie koniec śledztwa. Prokurator, po przeanalizowaniu zeznań jednego z podejrzanych, podjął decyzję o dalszych czynnościach śledczych. Wśród nich jest m.in. pozyskanie kolejnej opinii biegłego.

W świetle tych wydarzeń warto zastanowić się nad tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na wodzie oraz dbanie o stan techniczny jednostek pływających, aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości. Wypadki na wodzie, takie jak ten na jeziorze Tałty, są przypomnieniem, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób na pokładzie spoczywa na sternikach oraz właścicielach łodzi.

reklama

źródło: RMF24

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane