22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uwikłany w kontrowersje dotyczące zarządzania

OlsztynTeatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uwikłany w kontrowersje dotyczące zarządzania

Proces dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Zbigniewa B., oskarżonego o utrudnianie działalności związkowej, został odroczony do 23 maja przez sąd rejonowy w Olsztynie. Prokuratura zarzuca dyrektorowi, że w okresie od 19 listopada 2018 roku do 10 października 2019 roku utrudniał prowadzenie działalności związkowej w teatrze. Sprawa trwa od 2021 roku. W trakcie wtorkowej rozprawy sąd przesłuchał kolejnych świadków, m.in. pracowników teatru oraz aktorkę.

reklama

Świadkowie złożyli zeznania

Jeden z pracowników obsługi technicznej zwrócił uwagę na dysproporcje w płacach przed objęciem stanowiska dyrektora przez Zbigniewa B. Według niego, mimo stażu pracy wynoszącego 35 lat, otrzymywał minimalne wynagrodzenie lub wynagrodzenie poniżej minimalnego. Z dyrektorem związki zawodowe rozpoczęły rozmowy na temat wprowadzenia oprócz pensji podstawowej takich składników podwyższających wynagrodzenie jak premie i dodatki także za spektakle wyjazdowe czy grane w niedziele.

Pracownik biura promocji podkreślił, że od czasu objęcia funkcji dyrektora przez Zbigniewa B., Teatr im. Jaracza zaczął być dostrzegany na teatralnej mapie Polski i odnosi sukcesy. “Spektakle są nagradzane w konkursach i przeglądach a do współpracy zapraszani najlepsi reżyserzy” – powiedział. Jego zdaniem, teatr zaczął osiągać wiele artystycznych sukcesów.

reklama

Jedna z aktorek stwierdziła, że “praca nad spektaklami z reżyserami jest na innym, wyższym poziomie intelektualnym, bez ingerencji dyrektora, jak to się działo za poprzedniego dyrektora – Janusza Kijowskiego”.

Przyczyny postawienia zarzutów Zbigniewowi B.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie jest obecnie przedmiotem zainteresowania mediów i opinii publicznej z powodu kontrowersji związanych z jego zarządzaniem. Skandal wybuchł po tym, jak Zbigniew B. – dotychczasowy dyrektor teatru został oskarżony o utrudnianie działalności związków zawodowych, a także o nieprawidłowe wprowadzenie zmian w regulaminie wynagradzania pracowników.

Zmiany kadrowe w teatrach

W marcu samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił konkurs na stanowiska dyrektorskie w instytucjach kultury m.in. w teatrach w Olsztynie i Elblągu. Służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowały, że zarząd województwa zdecydował, że nie będzie automatycznie przedłużał kadencji dotychczasowych dyrektorów teatru w Olsztynie i Elblągu, ale rozpisze konkursy na te stanowiska. Obecni dyrektorzy mogą w nich wystartować.

reklama

Kolejny etap procesu

Sąd, który zajmuje się sprawą Zbigniewa B., wyznaczył kolejną rozprawę na 23 maja. Wtedy to zostanie przesłuchany ostatni ze świadków aktor, a także zostanie wysłuchana mowa końcowa stron. Po tym przewód sądowy zostanie zamknięty.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Opidop
6 kwietnia 2023 22:33

Zapraszam do Elbląga. Tam dopiero się dzieje w Teatrze.

Mirek
6 kwietnia 2023 17:39

Obecny dyrektor teatru powinien spróbować swoich sił na Ukranie. Tam nie trzeba wywieszać polskich flag! Odkąd na teatrze wiszą wyłącznie ukraińskie flagi część mieszkańców bojkotuje ten teatr. Dyrektor mimo zgłaszanych uwag na ten temat ma nas w głębokim poważaniu. Dlatego na spektakle jeździmy do innych miast.

Polecane