fbpx
-3 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Emil formułuje kolejne oskarżenia. Onet.pl tym razem przesadził?

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Cytowanie dezertera Emila Cz. sprzyja propagowaniu absurdalnych oskarżeń przeciw Polsce; jego kłamstwa zyskują rezonans w mediach zaangażowanych w walkę informacyjną Rosji i Białorusi przeciwko Polsce – podkreślił w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb przekazał na Twitterze, że „dezerter Emil Cz., który przeszedł na stronę przeciwnika i przebywa na Białorusi, formułuje kolejne absurdalne oskarżenia, które są pożywką dla propagandy przeciwko Polsce”. „Narracja Emila Cz. jest bezpodstawna, ale wystarczy do dalszych ataków informacyjnych przeciwko RP” – zaznaczył.

Żaryn podkreślił, że kłamstwa dezertera „zyskują rezonans w mediach zaangażowanych w walkę informacyjną Rosji i Białorusi przeciwko Polsce”. „Media mainstreamowe, na co wskazali @Anna_M_Dyner (Anna Maria Dyner, analityczka PISM) i @MON_GOV_PL, również cytują Emila Cz., co sprzyja propagacji absurdalnych oskarżeń przeciwko Polsce” – napisał rzecznik.

reklama

Nawiązał tym samym m.in. do odpowiedzi resortu obrony na artykuł portalu Onet.pl, który cytował słowa dezertera o rzekomym zabiciu przez polskie wojsko „240 migrantów”. „Po raz kolejny wpisują się Państwo w białoruską propagandę. Wojsko Polskie nie zabijało migrantów, a Państwo posługują się wypowiedziami przestępcy i dezertera, który uciekł z Polski przed odpowiedzialnością karną” – podkreśliło MON na Twitterze.

Czytaj też:  Szef MON: w czasie świąt Bożego Narodzenia możemy spodziewać się ataków na granicy polsko-białoruskiej
reklama

W artukule na onet.pl autorzy zaznaczyli, że słowa Emila Cz. wpisują się w przekaz białoruskiej i rosyjskiej propagandy. „Z każdym wywiadem skala rzekomych śmierci jest coraz większa. W poprzednich mówił o kilku, a następnie kilkunastu ofiarach” – napisali.

Z kolei analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o której wspomniał Żaryn, zwróciła uwagę, że ze słów dezertera korzysta jedna z głównych rosyjskich agencji prasowych, RIA Nowosti. Jak podkreśliła ekspertka, wypowiedź Cz. to kolejny przykład dezinformacji i niespójności w jego słowach.

Za Emilem Cz., żołnierzem, który uciekł za granicę RP, został wystawiony list gończy. Z ustaleń śledczych wynika, że pełnił on służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale 16 grudnia „opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi”.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama