19 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

W Olsztynie powstanie Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów?

OlsztynW Olsztynie powstanie Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów?

W mieście trwają konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania Koszar Dragonów. Jak zauważają uczestnicy seminariów i warsztatów: – Mówimy o ogromnym terenie, który wymaga długofalowych i wielotorowych działań. Dlatego bardzo pomocne byłoby utworzenie centrum koordynacji wszystkiego, co związane z Koszarami Dragonów

reklama

Jak donoszą organizatorzy konsultacji, Stowarzyszenie Warnija, dotychczasowe spotkania z mieszkańcami w sprawie Koszar przyniosły już pierwsze wnioski. Olsztynianie tłumnie przybywają na konsultacje, a pomysłów na zagospodarowanie zabytkowych budynków nie brakuje. Zwrócono również uwagę na to, że wyniki debaty powinny zostać wzięte pod uwagę przy ustanawianiu planów zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a w prace nad koncepcją powinien włączyć się Wojewódzki Konserwator Zabytków, który sprawuje formalną pieczę nad obiektami. Większość mieszkańców jest zgodna także co do tego, że konieczne jest utworzenie jednostki, która usprawniłaby organizacyjnie współpracę między różnymi podmiotami, np. Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów.

Dobrym pomysłem byłoby również wyznaczenie konkretnych urzędników czy nawet odrębnej komórki w ratuszu, która zajmowałaby się wyłącznie tym tematem – mówi Tomasz Birezowski, prezes Forum Rozwoju Olsztyna. – Nie można tego traktować wyrywkowo, od przypadku do przypadku. Potrzebny jest ktoś, kto będzie prowadził stały dialog z olsztynianami, przedstawicielami stowarzyszeń, przedsiębiorcami: wszystkimi, którzy chcą wnieść jakąś wartość do koszar. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie. Jednak kiedy powstanie opracowanie z konsultacji, spójna koncepcja, nastanie czas na zastanowienie się nad źródłami finansowania. 

reklama

Na podobny krok zdecydowano się m.in w Łodzi, gdzie odrębna komórka zajmuje się rewitalizacją dzielnicy Księży Młyn. Nadzoruje ją tam Arkadiusz Bogusławski, główny ekspert olsztyńskiego projektu:  – To rozsądne rozwiązanie. Jestem przekonany, że sprawdziłoby się również na naszym gruncie. Byłoby to takie ratuszowe centrum koordynacji wszystkiego, co związane z powojskowym kompleksem. Nie musi to być bardzo rozbudowana struktura. Wystarczą dwie, trzy kompetentne osoby, które czują to zagadnienie i będę otwarte na rozmowy oraz do nich przygotowane. Z pewnością będziemy o to apelować do Urzędu Miasta – podsumowuje Tomasz Birezowski.

Konsultacje w sprawie Koszar Dragonów potrwają do czerwca 2015 roku. Ich pomysłodawcą jest stowarzyszenie Warnija, a partnerami Urząd Miasta, Forum Rozwoju Olsztyna, Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” oraz OLCAMP. Projekt „Wzorcowe konsultacje w sprawie rewitalizacji Koszar Dragonów w Olsztynie” jest współfinansowany z funduszy EOG w ramach programu “Obywatele dla Demokracji”.

JC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr
9 lutego 2015 13:27

Brawo Konsultacje są potrzebne. To miejsce musi ożyć dla ludzi do mieszkania i być przyjazne dla wszystkich

donatan
5 lutego 2015 22:21

Bardzo dobry pomysł

Polecane