Problemy ze wzrokiem często prowadzą do pogorszenia jakości życia. Dana osoba zaczyna napotykać trudności w codziennym funkcjonowaniu. Jedną z chorób jest zwyrodnienie ważnego obszaru w oku, co prowadzi do stopniowej utraty wzroku.
Siatkówka oka a kluczowy punkt podatny na zwyrodnienie
Plamka żółta to niewielki obszar w okolicy siatkówki, gdzie występuje największe zagęszczenie komórek światłoczułych, zwanych również czopkami. Odpowiada on za ostrość widzenia czy rozpoznawanie kolorów. Nazwa obszaru wywodzi się od barwnika fotoreceptorów, który ma barwę żółtą. Gdy obszar ten zostanie uszkodzony, wówczas występują zaburzenia w ostrości centralnego widzenia. Choroby oczu takie, jak zwyrodnienie plamki żółtej mogą prowadzić do pogorszenia wzroku, jednak ich postęp może być różny w zależności od oka. Choroba może mieć postać mokrą (powstawanie nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przeciekają, a substancja unosi warstwy siatkówki) lub suchą (charakter zanikowy).
Jak się objawia zwyrodnienie?
Zwyrodnienie plamki żółtej, nazwane również AMD (ang. age-related macular degeneration) to przypadłość szczególnie osób starszych. Prowadzi ona do stopniowej utraty wzroku, która rozpoczyna się od centralnego punktu oka.
Choroby oczu, takie jak AMD mogą objawiać się:
- Obniżeniem ostrości widzenia – obraz staje się coraz bardziej rozmazany.
- Zniekształcaniem linii prostych – krawędzie mogą stawać się z czasem przymglone.
- Postępującymi trudnościami w pisaniu i czytaniu.
Okuliści wskazują, że zaawansowane stadium charakteryzowanej choroby oczu objawia się występowaniem tzw. centralnego mroczka. Jest to inaczej zaciemnione pole widzenia, które pogłębia się, co nasila utratę barw oraz ostrości widzenia. Ostatecznym objawem jest natomiast całkowita utrata wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej jest również jedną z chorób ubocznych prowadzących do trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Leczenie choroby – postać mokra
Choroby oczu takie, jak zwyrodnienie plamki żółtej leczone są na kilka sposobów. Analizując dostępne metody, wybiera się terapię mającą na celu łagodzenie objawów oraz zapobieganie postępowi. W zależności od postaci choroby, lekarz dobiera metodę, która ma największą szansę powodzenia. W przypadku postaci mokrej są to:
- Leki anty-VEGF – hamują powstawanie nieprawidłowych naczyń w przestrzeni pod siatkówką. Podaje się je poprzez iniekcję wewnątrzgałkową po znieczuleniu.
- Terapia fotodynamiczna – lek podawany jest dożylnie, a następnie aktywowany za pośrednictwem światła laserowego.
W przypadku postaci suchej używa się soczewek, które spowalniają postęp choroby.
Istotna profilaktyka – minimalizowanie ryzyka wystąpienia zwyrodnienia
Choroby oczu mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych. W wielu przypadkach stanowią jednak wynik zaniedbań czy są pokłosiem stosowania używek. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia charakteryzowanego schorzenia, konieczne będzie:
- Rzucenie palenia.
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej i utrzymywanie diety.
- Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Osobom chorym na zwyrodnienie plamki żółtej zaleca się utrzymywanie diety bogatej w antyoksydanty. Warto pamiętać, że w profilaktyce choroby najważniejsze jest regularne badanie wzroku. Im schorzenie zostanie wcześniej wykryte, tym większa szansa na powodzenie terapii.