9 C
Olsztyn
czwartek, 30 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie rodziców znęcających się nad dziećmi

OlsztynZapadł wyrok w sprawie rodziców znęcających się nad dziećmi

W środę Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał Emilię R. na pięć lat więzienia za znęcanie się nad dwiema małymi córkami. Partner matki został skazany na 14 lat za ciężkie pobicie 3-latki.

Znęcanie się nad dziewczynkami

reklama

Do znęcania się nad dziećmi dochodziło w latach 2020-2021 w Orzyszu. Jak przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak „Stosowana przez oskarżonych przemoc wobec małoletnich miała polegać m.in. na biciu dzieci po całym ciele, szarpaniu, podnoszeniu na nie głosu, używając przy tym słów wulgarnych. Ponadto Tomasz M., w dniu 25 lutego 2021 r., działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia starszej, trzyletniej wówczas dziewczynki, miał stosować wobec niej przemoc fizyczną polegającą na zadawaniu uderzeń w głowę i inne części ciała, powodując u pokrzywdzonej dziewczynki obrażenia skutkujące chorobą realnie zagrażającą jej życiu, a ostatecznie ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Przy czym oskarżony miał dopuścić się tego czynu w warunkach recydywy”.

Tortury w więzieniu w Barczewie

Przebieg procesu

Proces w sprawie znęcania się nad dziećmi przez ich matkę oraz jej konkubenta rozpoczął się pod koniec kwietnia 2022 roku. Jak przekazał rzecznik Barczak „Emilia R. w pierwszym dniu procesu nie przyznała się do winy. W złożonych wyjaśnieniach przyznała jedynie, że krzyczała na dzieci, ale nigdy nie podniosła na nie ręki. Z kolei Tomasz M. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień”.

Wyrok za znęcanie się nad dziewczynkami

reklama

Sąd uznał Tomasza M. winnym znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad córkami swojej konkubiny. Ponadto uznał go winnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu starszej z dziewczynek. Jak przekazał rzecznik Barczak „Sąd wymierzył za to Tomaszowi M. karę 14 lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę 100 tys. zł na rzecz starszej dziewczynki oraz 10 tys. zł na rzecz młodszej dziewczynki tytułem częściowego zadośćuczynienia za krzywdę”.

Kolejna kontrola w ZK w Barczewie. Były nadużycia ze strony funkcjonariuszy?

Sąd skazał również matkę dziewczynek. Emilia R. została winna znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoimi córkami. Sąd jednak nie zgodził się z prokuraturą, że oskarżona robiła to ze szczególnym okrucieństwem. Jak powiedział rzecznik Barczak „Sąd wymierzył Emilii R. karę pięciu lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niej obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz obu pokrzywdzonych dziewczynek kwot po 10 tys. zł tytułem częściowego zadośćuczynienia za krzywdę”

reklama

Wyrok nie jest prawomocny. Oboje oskarżeni są tymczasowo aresztowani, jedna z dziewczynek jest pod opieką babci, a druga przebywa w specjalistycznej placówce.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Niemowlę miało złamane rączki i nóżki. Patryk N. rzucał dzieckiem?

Niemowlę miało złamane rączki i nóżki. Patryk N. rzucał dzieckiem?