19 C
Olsztyn
piątek, 14 czerwca, 2024
reklama

W Olsztynie trwa sadzenie blisko 3 tys. drzew

OlsztynW Olsztynie trwa sadzenie blisko 3 tys. drzew

W nadchodzących tygodniach w Olsztynie planowane jest posadzenie łącznie 2,8 tysiąca drzew. Lokalizacje nasadzeń są wybierane przez miejską ogrodniczkę, która uwzględnia zarówno odpowiednie warunki dla poszczególnych gatunków drzew, jak i podziemną infrastrukturę.

reklama

Inicjatywa sadzenia drzew jest odpowiedzią na wycięcie ponad 1,3 tysiąca drzew podczas budowy linii tramwajowej w ostatnich latach. W związku z tym, miasto zobowiązało się do rekompensaty i zaplanowało posadzenie 2,8 tysiąca drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tysiąca kwiatów cebulowych.

Drzewa będą sadzone na terenie całego miasta, przy czym miejska ogrodniczka Tekla Żurkowska analizuje każde z nasadzeń, biorąc pod uwagę preferencje gatunków drzew oraz podziemne instalacje, aby uniknąć uszkodzeń infrastruktury przez rosnące korzenie w przyszłości.

reklama

Całkowity koszt sadzenia drzew, krzewów, bylin i kwiatów to około 6 milionów złotych. Firma odpowiedzialna za zieleń będzie również przez trzy lata dbać o pielęgnację roślin.

Najwięcej drzew zostanie posadzonych w dzielnicach Jaroty (497 drzew), Kormoran (443), Nagórki (332) i Śródmieście (304). Będą to klony, lipy, dęby oraz drzewa owocowe, takie jak grusze, które muszą spełniać określone kryteria, takie jak obwód pnia na wysokości jednego metra co najmniej 16-18 cm oraz wysokość drzewa co najmniej trzy metry.

Miasto podkreśla znaczenie nowych nasadzeń w kontekście zmian klimatycznych. Drzewa, dzięki swoim koronom, pomagają zmniejszyć nagrzewanie się dróg, chodników i budynków, co przyczynia się do obniżenia temperatury i niwelowania efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła.

reklama

Olsztyn, z kilkunastoma jeziorami i imponującym lasem miejskim, promuje się jako “miasto ogród z natury“.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiola
6 marca 2023 19:30

Super 👍🏻 ale czemu wycinanie stare drzewa

ala
6 marca 2023 19:12

Biden lecąc helikopterem nad Olsztynem myślał, że leci nad zbombardowaną Ukrainą. A to przecież „miasto ogród z natury.

Polecane