3 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Sukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja

OlsztynSukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja

Sukcesem zakończyła się nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Była to pierwsza w województwie warmińsko-mazurskim oraz czwarta w kraju tego typu operacja. Polegała ona na rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki.

reklama

Nikodem jest już po operacji

Pacjentem, u którego przeprowadzono nowatorską operację był 12-letni Nikodem Szematowicz z Gierzwałdu koło Grunwaldu. Jak powiedziała mama chłopca Pani Agnieszka Kaczmarczyk „Wreszcie Nikodem będzie mógł bez przeszkód grać w piłkę nożną, którą tak bardzo lubi!”.

Nikodem przeszedł już dwie operacje z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu i wnętrostwa. Operacja przeprowadzona w piątek miała na celu rekonstrukcję brzucha, co wpłynie zarówno na estetykę, jak również jest szansą na pozbycie się problemów z układem pokarmowym oraz wydalniczym. Nikodem będzie mógł również uprawiać sport.

reklama

Przebieg operacji

Operację przeprowadził zespół chirurgów i anestezjologów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Operacja była skomplikowana.

Jak przekazał prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk „Pobraliśmy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha”. I dodał „Operacja trwała ok. 5 godzin. Zespół suszonej śliwki to rzadka choroba. Nasza autorska metoda leczenia doskonale sprawdziła się u tych trzech pacjentów, u których już ją zastosowaliśmy. Czekamy więc na pozytywne efekty dzisiejszego zabiegu”.

Zespół suszonej śliwki

Zespół suszonej śliwki jest wrodzonym zespołem chorobowym. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym objawom. Zespół ten obejmuje wiele wad wrodzonych, takich jak luźna i pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej oraz powiększony pęcherz.

reklama
Sukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja zdrowie Olsztyn, Wiadomości

źródło: Szpital Dziecięcy w Olsztynie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia