5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Operacja rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca

OlsztynOperacja rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym przeprowadzono we wtorek pierwszy w regionie zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca. Poszerza on katalog wykonywanych w tej placówce skomplikowanych operacji twarzowo-czaszkowych.

reklama

Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi. Ordynator tego oddziału dr Krzysztof Dowgierd powiedział, że pacjent, 11 -letni chłopiec spod Warszawy, cierpiał na zespół Goldenhara – zespół wad wrodzonych twarzoczaszki, którego jednym z objawów jest m.in. niewykształcenie ucha.

Zespół z Olsztyna przygotowywał się do zabiegu blisko rok, chirurg plastyczny Łukasz Banasiak szkolił się w zakresie rekonstrukcji małżowiny usznej m.in. w szpitalach w Niemczech i USA.

reklama

“Małżowina zostanie wyrzeźbiona z chrząstki pobranej z łuku żebrowego pacjenta. Nowa małżowina zostanie wszczepiona w kieszeń skórno-mięśniową” – powiedział dr Dowgierd. Dodał, że zabieg miał na celu poprawę nie tylko fizycznego funkcjonowania pacjenta, ale też miał dla niego ogromne znaczenie psychologiczne.

Operacja rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca

W rozmowie dr Dowgierd przyznał, że jego zespół przygotowuje się do kolejnych takich zabiegów, w tym do rekonstrukcji całych małżowin.

reklama

Zespół Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w olsztyńskim szpitalu dziecięcym przeprowadza wiele skomplikowanych i rzadkich zabiegów z tego zakresu. W ostatnim czasie lekarze rozpoczęli wszczepianie małym pacjentom implantów słuchowych. Zespół ten leczy też skomplikowane wady twarzoczaszki.

Wśród pionierskich zabiegów olsztyńscy specjaliści mają na koncie m.in. odtworzenie fragmentu szczęki pacjentowi, który po nowotworze miał dziurę w twarzy. Pierwszy raz w Polsce zastosowali do takiego zabiegu komórki macierzyste u dziecka.

“Marzy nam się stworzenie w naszym szpitalu europejskiego centrum leczenia wad twarzoczaszki. Mamy nadzieję, że taka placówka ułatwiłaby pacjentom dotarcie do nas i leczenie. Niewiele zespołów w Polsce podejmuje się leczenia pacjentów z rzadkimi, skomplikowanymi schorzeniami. Naszą ambicją jest pomoc takim osobom” – podkreślił w rozmowie dr Dowgierd.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia