11 C
Olsztyn
niedziela, 19 maja, 2024
reklama

Hotel w Rybakach z prawomocnym planem miejscowym

Materiał zewnętrznyHotel w Rybakach z prawomocnym planem miejscowym

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi budowę hotelu oraz domów letniskowych w miejscowości Rybaki na Warmii został opublikowany w Dzienniku Urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego. Kończy to długą procedurę planistyczną, która trwała prawie pięć lat.

reklama

1 marca br. w Dzienniku Urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego opublikowana została uchwała nr LVIII/507/2023 Rady Gminy Stawiguda w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu nad Jeziorem Łańskim w obrębie Rybaki, w gminie Stawiguda. Oznacza to, że po upływie 14 dni plan miejscowy wejdzie w życie, co pozwoli na realizację inwestycji hotelowej.

Wcześniej, w styczniu b.r., odbyła się sesja gminy Stawiguda, podczas której głosowany był ww. plan miejscowy. Uchwała została przyjęta wyraźną większością głosów.

reklama

Cieszymy się z zakończenia trwającej piąty rok, transparentnej procedury planistycznej. Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy poparli nasz projekt. Teraz przed nami kolejne etapy prac, których efektem będzie rozpoczęcie właściwych prac projektowych, a następnie budowlanych – podkreśla Rafał Szczepański, prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Według zamierzeń spółki Projekt Rybaki-Łańsk w okolicach Jeziora Łańskiego powstać ma obiekt hotelowy wraz z strefą prozdrowotną i spa, który pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. W jego sąsiedztwie inwestor planuje także budowę 28 domów letniskowych. Całość zabudowy będzie miała charakter ekstensywny – zajmie zaledwie 10 proc. z 16,5-hektarowej działki. Zgodnie z zapewnieniami inwestora projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.

Koncepcja hotelu jest nastawiona na maksymalne poszanowanie przyrody. Budynki będą efektywne energetycznie i zostaną wyposażone w system ogrzewania, czerpiący energię z pomp ciepła i gazu. Z kolei prąd będzie pozyskiwany m.in. z własnej instalacji fotowoltaicznej – zaznacza Rafał Szczepański.

reklama

Projekt ma przynieść wiele korzyści dla mieszkańców sołectwa Pluski-Rybaki i całej gminy Stawiguda. Powstanie w nim co najmniej 100 całorocznych miejsc pracy, wzrosną dochody gminy z tytułu podatków od nieruchomości i innych podatków. Dzięki inwestycji zrealizowany będzie również gazociąg oraz zmodernizowane zostaną: kanalizacja i droga z Rybak i Plusek, omijająca centrum Stawigudy oraz wiele innych inwestycji publicznych współorganizowanych z lokalnymi samorządami. Inwestor zadeklarował m.in. wkład finansowy do remontu szeregu dróg, m.in.: Stawiguda-Pluski, a także wystąpił z inicjatywą do gmin: Stawiguda i Olsztynek oraz Lasów Państwowych w sprawie remontu drogi z Kurek do Łańska.

Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest spółka BBI Development S.A. oraz Archidiecezja Warmińska. Zyski z realizacji przedsięwzięcia zostaną przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej, a w szczególności hospicjum dla dzieci w Olsztynie i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła w pobliskim Orzechowie.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia