-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Hotel w Rybakach dostał zielone światło. Radni gminy Stawiguda za inwestycją

OlsztynHotel w Rybakach dostał zielone światło. Radni gminy Stawiguda za inwestycją

KOMUNIKAT PRASOWY FIRMY BBI Development S.A.

reklama

Zakończyła się procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi budowę hotelu oraz domów letniskowych w popegeerowskiej miejscowości Rybaki na Warmii. Inwestor chce zrealizować jedne z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Zapowiada także współfinansowanie szeregu inwestycji publicznych.


12 stycznia br. odbyła się sesja gminy Stawiguda, podczas której głosowany był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego nad Jeziorem Łańskim w obrębie Rybaki, gmina Stawiguda. Uchwała została przyjęta wyraźną większością głosów: za było 8 radnych, przy 4 głosach przeciwnych i jednym wstrzymującym się.

reklama

– Cieszymy się z zakończenia trwającej piąty rok, transparentnej procedury planistycznej. Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy poparli nasz projekt. Teraz czekamy na uprawomocnienie uchwały, co pozwoli nam wejść w kolejny etap prac – podkreśla Rafał Szczepański, prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Pod Olsztynem powstanie gigantyczne centrum dystrybucyjne Lidla

Według zamierzeń spółki Projekt Rybaki-Łańsk, powstać ma obiekt hotelowy wraz ze strefą prozdrowotną i spa, który pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. W jego sąsiedztwie inwestor planuje także budowę 28 domów letniskowych. Całość zabudowy będzie miała charakter ekstensywny – zajmie zaledwie 10 proc. z 16,5-hektarowej działki.

reklama


Zgodnie z zapewnieniami inwestora projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.
– Koncepcja hotelu jest nastawiona na maksymalne poszanowanie przyrody. Budynki będą efektywne energetycznie i zostaną wyposażone w system ogrzewania, czerpiący energię z pomp ciepła i gazu. Z kolei prąd będzie pozyskiwany m.in. z własnej instalacji fotowoltaicznej – zaznacza Rafał Szczepański.

Projekt ma przynieść wiele korzyści dla mieszkańców sołectwa Pluski-Rybaki i całej gminy Stawiguda. Powstanie w nim co najmniej 100 całorocznych miejsc pracy, wzrosną dochody gminy z tytułu podatków od nieruchomości i innych podatków. Dzięki inwestycji zrealizowany będzie również gazociąg oraz zmodernizowane zostaną: kanalizacja i droga z Rybak i Plusek, omijająca centrum Stawigudy oraz wiele innych inwestycji publicznych współorganizowanych z lokalnymi samorządami. Inwestor zadeklarował m.in. wkład finansowy do remontu dróg: Stawiguda-Pluski, ul. Warszawskiej w Stawigudzie, ul. Paprociowej w Bartążku i ul. Bartąskiej w Bartągu. Inwestor wystąpił też z inicjatywą do gminy Stawiguda, do gminy Olsztynek i do Lasów Państwowych w Olsztynie w sprawie remontu drogi z Kurek do Łańska.

Ceny mieszkań w Olsztynie 2022. Jest drogo i coraz rzadziej nas stać na własne lokum?


Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest spółka BBI Development S.A. oraz Archidiecezja Warmińska. Zyski z realizacji przedsięwzięcia zostaną przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej, a w szczególności hospicjum dla dziec w Olsztynie i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła w pobliskim Orzechowie.

reklama
reklama
reklama
reklama
Popularne

Olsztyn chce zamienić się z PKS na grunty