4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Radni gminy Stawiguda dali zielone światło dla inwestycji hotelowej w Rybakach nad jeziorem Łańskim

OlsztynRadni gminy Stawiguda dali zielone światło dla inwestycji hotelowej w Rybakach nad...

Sprawa sięga 2018 roku, kiedy właściciel gruntów nad jeziorem Łańskim, Archidiecezja Warmińska, podpisała umowę z warszawską spółką BBI Development. W ten sposób zawiązała się spółka celowa Projekt Rybaki-Łańsk, w której 51 proc. udziałów posiada archidiecezja, natomiast 49 proc. spółka notowana na giełdzie.

Jedną z kwestii formalnych przy planowanej inwestycji była zgoda Watykanu na wniesienie majątku o wartości powyżej 1 mln euro (ok. 4,5 mln zł). W tym przypadku chodziło o grunt. Był to warunek konieczny, nałożony przez prawo kanoniczne. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Stolicę Apostolską jeszcze w 2019 roku.

W połowie 2022 roku poznaliśmy więcej szczegółów na temat planowanej inwestycji, za projekt którego odpowiedzialna jest pracownia Juvenes-Projekt. Według zamierzeń ma to być średniej wielkości obiekt wraz z zespołem domów, salą konferencyjną, strefą prozdrowotną i spa. Ma on zająć 10 proc. z 16,5-hektarowej działki i pomieścić maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach.

Zgodnie z zapewnieniami inwestora, projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.

– Hotel nad jeziorem Łańskim w Rybakach nawiąże architektonicznie do warmińskiej tradycji i zostanie wkomponowany w krajobraz – mówił w sierpniu poprzedniego roku prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk, Rafał Szczepański.

I dodał: – Jego koncepcja jest nastawiona na poszanowanie przyrody. Na terenie kompleksu zostanie wprowadzona m.in. komunikacja elektryczna, która wyeliminuje indywidualny transport spalinowy. Budynki będą efektywne energetycznie, tak aby spełniały wysokie wymagania środowiskowe. Zostaną wyposażone w system ogrzewania, czerpiący energię z pomp ciepła i gazu, a prąd będzie pozyskiwany m.in. z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Jak przy takich inwestycjach bywa zdania mieszkańców były podzielone. Niektórzy lokalni mieszkańcy wystosowali petycję do wójta i Rady Gminy Stawiguda w sprawie sprzeciwu dla projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ale byli także ci, którzy plan poparli i dali temu wyraz oklaskami po głosowaniu radnych.

Na czwartek (12.01.2023 r.) zaplanowana została nadzwyczajna sesja Rady Gminy Stawiguda, która miała wypowiedzieć się w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego inwestycję hotelową.

Jeszcze przed sesją, wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz, przypomniał zgromadzonym na miejscu dziennikarzom, że liczyłby na to, aby tereny, które już od dawna są przeznaczone na turystykę ten trend zachowały.

– Moim zdaniem, jako wójta, myślę, że ten plan został właśnie w taki sposób przygotowany, aby zapewnić rozwój turysytyczny naszej gminy, jak i rozwój turystyczny całego regionu – mówił Kontraktowicz.

Wójt Stawigudy przypomniał także, że były dwa wyłożenia planu, jak również podczas dyskusji brane były pod uwagę również głosy negatywnie mówiące o inwestycji.

Kontraktowicz przyznał również, że gdyby rada gminy nie przyjęła planu zagospodarowania przestrzennego, istniałoby zagrożenie budowy dzikiej zabudowy w postaci pozwoleń wydawanych na tzw. „warunki zabudowy”.

– Odczytywalibyśmy to jako zagrożenie, ponieważ nie mielibyśmy w takiej sytuacji tzw. „władztwa planistycznego” – przyznał wójt Stawigudy.

Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali przyjęcie przygotowanego planu zagospodarowania przestrzennego. Ośmiu z nich było „za”, czterech „przeciw”, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.

Satysfakcji z głosowania radnych nie ukrywał wiceprezes zarządu BBI Development, a zarazem prezes spółki celowej Rybaki-Łańsk, Rafał Szczepański.

– Pięć lat czekania, dużo pracy, bardzo transparentna procedura i możemy pójść dalej – mówił. – Będzie to dobre dla gminy, bowiem będzie modernizowana infrastruktura, wykonamy instalację fotowoltaiczną na potrzeby domu wielorodzinnego w Rybakach, skorzystają na tym nasi najbliżsi sąsiedzi. Wyremontujemy także drogi i zainwestujemy w infrastrukturę kanalizacyjną.

Rafał Szczepański zaznaczył także, że inwestycja w Rybakach ma być najbardziej ekologicznym hotelem w Polsce: – To miejsce, w którym będziemy budować, tam przez lata był PGR. To nie jest miejsce, które byłoby dziewiczym. Zasługuje ono oczywiście na pewien szacunek. My to zapewnimy.

Jak zaznaczył przedstawiciel spółki giełdowej, „kwalifikowana turystyka, na wysokim poziomie, chroni przyrodę”: – Turyści z Polski i ze świata chcą obcować z przyrodą, nie ją dewastować.

– Musimy teraz tak współpracować z inwestorem, w taki sposób doprowadzić do realizacji inwestycji, aby ona miała najwyższe standardy ochrony środowiska – przyznaje wójt Stawigudy i dodał: – To jest pierwszy krok ku temu, żeby zabezpieczyć ten teren przed dziką zabudową. Dla mnie najważniejsze jest to, że nie będzie możliwości uzyskania niekontrolowanej zabudowy tego terenu.

Zyski z realizacji przedsięwzięcia mają być przeznaczone między innymi na wspomagania działalności charytatywnej, a w szczególności hospicjum dla dzieci w Olsztynie i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła w pobliskim Orzechowie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Polecane