4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Burmistrz Dobrego Miasta wygrywa? Sąd umorzył postępowanie karne

OlsztynBurmistrz Dobrego Miasta wygrywa? Sąd umorzył postępowanie karne

W środę Sąd Rejonowy w Olsztynie umorzył postępowanie karne wobec burmistrza Dobrego Miasta oraz urzędniczki magistratu. Byli oni oskarżeni o przekroczenie uprawnień i podrobienie dokumentu.

Przekroczenie uprawnień

reklama

Burmistrz Jarosław K. był oskarżony o przekroczenie swoich uprawnień i podrobienie dokumentu. Do zdarzenia miało dojść w 2021 roku w Urzędzie Miejskim w Dobrym Mieście. Zdaniem prokuratury miał on nanieść na wniosku skierowanym do niego samego odręcznie podpisy trzech osób. Pismo dotyczyć miało uwzględnienia podwyżki wynagrodzeń w budżecie gminy.

Oskarżona była również urzędniczka Jolanta S., która miała nanieść nieautentyczny podpis jednej osoby na tym dokumencie. W ocenie śledczych była to „mała waga”” wykroczenia, jednak zdaniem prokuratora oboje działali na szkodę interesu publicznego.

Burmistrz nie przyznał się do winy

reklama

W trakcie procesu Jarosław K., nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak wyjaśnił, wpisując we wniosku nazwiska podległych mu pracowników, działał w trosce o ich dobro. Nie miał mieć wówczas świadomości, że doszło do popełnienia przestępstwa.

Poseł Arent: będziemy dbali o wolność Polaków, by jedli, co chcą

Jolanta S., przyznała się w trakcie postępowania do zarzutu i złożyła wyjaśnienia. Z tego względu była nieobecna w czasie prowadzenia procesu.

Uzasadnienie wyroku

reklama

Sąd Rejonowy w Olsztynie w środę umorzył postępowanie karne wobec Jarosława K. i Jolanty S. ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Sąd orzekł, że wina oskarżonych nie budzi wątpliwości, a wyjaśnienia burmistrza są częścią jego linii obrony. Wskazał również na okoliczności, które uzasadniały przyjęcie znikomości zarówno stopnia winy obojga, jak i społecznej szkodliwości ich czynu.

Jak przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Adam Barczak „Sąd zwrócił uwagę m.in. na dotychczasową niekaralność oskarżonych, incydentalność ich działania oraz fakt, że ostatecznie osoby, których podpisy podrobiono na dokumencie nie miały pretensji do oskarżonych i w związku z zaistniałą sytuacją nie poniosły żadnych negatywnych konsekwencji czy szkody”.

Lidia Staroń zwiększa pomoc prawną dla osób w potrzebie

Wyrok nie jest prawomocny.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Marcin Kulasek: Czarnka lekcja nieprzyzwoitości [OPINIA]

Marcin Kulasek: Czarnka lekcja nieprzyzwoitości [OPINIA]