7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jezioro Ukiel będzie chronione przed niekontrolowaną zabudową

OlsztynJezioro Ukiel będzie chronione przed niekontrolowaną zabudową

Jezioro Ukiel cieszy się dużym zainteresowaniem wśród deweloperów. Tereny nad jeziorem mają być chronione za pośrednictwem planów zagospodarowania i przez ustanowienie tak zwanych użytków ekologicznych.

Deweloperzy chcą budować nad jeziorami

reklama

Tereny wokół jezior cieszą się popularnością zwłaszcza wśród deweloperów. Jest to spowodowane tym, że apartamenty nad jeziorem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Z tego też względu właściciele gruntów na jeziorem sprzedają je deweloperom.

Presja inwestycyjna nad jeziorem Ukiel

Presję inwestycyjną można zauważyć w postaci liczby wniosków o warunki zabudowy na obszarze zachodnim jeziora Ukiel. Zwłaszcza dotyczy to obszarów sąsiadujących z jeziorem Sgnitek i Zgniłek.

reklama

Z tego względu władze Olsztyna postanowiły podjąć decyzję o uchwaleniu planu zagospodarowania dla terenów Gutkowo-Południe. Dzięki temu możliwe będzie zapobiegnięcie niekontrolowanej rozbudowie na tych obszarach.

33-latka z Olsztyna oferowała wynajem fikcyjnego mieszkania. Teraz za to odpowie

Plan będzie podzielony na etapy

Radni z komisji i rozwoju zapoznali się z zamiarami urzędników. Jak powiedział przewodniczący komisji Tomasz Głażewski „Plan będzie podzielony na dwie części, z których jedna miałaby powstać już w tym roku. Prace nad drugą ze względu na uwarunkowania przyrodnicze potrwają dłużej”.

reklama

Dzięki temu podziałowi ma się zwiększyć szansa na ochronę cennych terenów przed ich nadmierną urbanizacją. Część A ma objąć pas terenu położonego tuż nad wodą, który jest szczególnie atrakcyjny dla zabudowy. Część B ma objąć tereny większe oraz bogatsze przyrodniczo.

Prezydent Piotr Grzymowicz chce wprowadzić dodatkowo ochronę tak zwanych użytków zielonych „Jezioro Sgnitek” oraz „Żurawia Dolina”. Znajdują się one w południowej części planu. Z tego względu konieczne jest sporządzenie opracowań eksperckich dla tych obszarów.

Apartamentowiec wśród zabytkowych kamienic. Ruszyła budowa w sercu Olsztyna

Dzięki pracom nad planem możliwa będzie odmowa wydania warunków zabudowy przez urzędników, a tym samym oddala się widmo zabudowy na tych terenach. Jednak w przypadku, kiedy prace planistyczne będą trwały zbyt długo, inwestor, który posiada działki nad jeziorem i ma zamiar wybudować tam budynki, będzie mógł wymusić wydanie takiej decyzji.

Na najbliższej sesji rady miasta jest planowane głosowanie nad przystąpieniem do sporządzenia planu.

Jezioro Ukiel będzie chronione przed niekontrolowaną zabudową nieruchomości Olsztyn, Wiadomości

źródło: Gazeta Wyborczareklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Joanna
19 lutego 2023 13:41

Łaskawcy, jak już wszyscy co mieli się pobudować zrobili to.
Za to tylko długoletni wyrok .
Tereny zagrabione przez decyzje złodziejskich urzędasów – do zwrotu z doprowadzeniem do poprzedniego stanu i czystości wód.

Wojtek
19 lutego 2023 13:29

Trochę póżno te działania. Czyżby znajomi się już pobudowali i resztę trzeba uwalić? Z drugiej strony to jest ograniczanie własności, jeżeli ktoś kiedyś nabył tam działkę z możliwością zabudowy, a teraz uchwałą miasto chce właścicielom odebrać możliwość korzystania z ich własności.

Popularne
Ogłoszenia

Przy jeziorze Ukiel powstanie nowe osiedle

Ulica Knosały zyska nowy wygląd. Powstaną kolejne bloki przy Parku Centralnym