-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

W Olsztynie wzrosną ceny pochówków

OlsztynW Olsztynie wzrosną ceny pochówków

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie złożył wniosek o zwiększenie opłat za pochówki. Decyzję podejmą radni.

reklama

ZCK chce podwyższyć opłaty za pochówki

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie zwrócił się do miasta z wnioskiem o podwyższenie opłat za pochówki. Jest już projekt uchwały w tej sprawie, będzie rozpatrywany przez radnych na najbliższej sesji rady miasta.

Dyrekcja ZCK zaznacza, że od 2016 roku nie zmieniano stawek za miejsca pojedyncze ani wielopoziomowe, mimo blisko dwukrotnego wzrostu kosztów.

reklama

– Obecna sytuacja ekonomiczna: wysoka inflacja, wzrost cen gazu i energii elektrycznej, rosnące koszty pracy przekładają się na mocny wzrost kosztów usług zewnętrznych, na których w większości opiera się utrzymanie olsztyńskich nekropolii o łącznej powierzchni 80 ha – cytuje dyrekcję ZCK „Gazeta Wyborcza”.

Koszty pochówków wzrosły prawie dwa razy

Od 2016 roku, kiedy ostatnio zmieniano stawki, roczny koszt wynosi blisko dwa razy więcej. Koszt wywozu i zagospodarowania odpadów jest wyższy o 176 procent.

W projekcie uchwały rady miasta „w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych oraz usługi w miejskich domach przedpogrzebowych” zaznaczono, że „w związku z powyższym projekt uchwały w sprawie stawek opłat za miejsca pochówku przewiduje ich podniesienie o niezbędne minimum 25 proc. w części dotyczącej miejsc podstawowych ziemnych oraz o 10 proc. w kategorii miejsc na groby urnowe”.

reklama

O 11 procent mają wzrosnąć opłaty za nisze w kolumbarium (groby murowane) – to wynik szacunkowych kosztów budowy nowych obiektów w aktualnych warunkach ekonomicznych.

Ile trzeba będzie zapłacić?

Zmiany mają wejść w życie od marca bieżącego roku.

Przewidywane stawki wyniosą 1250 złotych za miejsce podstawowe na grób ziemny jednopoziomowy. Koszt grobu ziemnego na dwie lub więcej osób wyniesie 1,5 tysiąca złotych.

W przypadku pochówków urnowych nisza urnowa w kolumbarium będzie kosztować 2,5 tysiąca złotych (podstawowe wymiary: 0,6 x 0,3 metra), nisza 0,8 x 0,5 metra – 5 tysięcy złotych, a grób inhumacyjny (pochówek tradycyjny murowany na dwa lub więcej pięter) – 6 tysięcy złotych.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
cvcvcv
19 lutego 2023 17:49

ile kosztuje pogrzeb w kościele?

sdsdsddd
19 lutego 2023 19:44

Co na to Kościół?

Polecane
Ogłoszenia