-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Meble miejskie i ich rola w odbiorze przestrzeni

Materiał partneraMeble miejskie i ich rola w odbiorze przestrzeni

Przestrzeń publiczna w obrębie miasta jest miejscem wspólnym, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy. Dlatego podobnie jak wnętrze mieszkania, powinna być odpowiednio urządzona, z zachowaniem estetyki i spójności kompozycyjnej.

Musi też zapewniać komfort osobom, które z niej korzystają – zarówno podczas przechodzenia z miejsca na miejsce, jak i podczas odpoczynku na powietrzu. Znaczącą rolę w aranżacji takiej przestrzeni odgrywają meble miejskie.

Meble miejskie pełnią określone zadania

Meble zazwyczaj kojarzą się z regałami, miękkimi kanapami czy stołami i krzesłami wybieranymi do różnych pomieszczeń w domu. Dlatego niełatwo sobie wyobrazić takie wyposażenie w alejkach parkowych czy na ulicach miasta.

W rzeczywistości definicja mebla mówi, że jest to sprzęt użytkowy, który służy do wyposażania wnętrz mieszkalnych i publicznych, mający również walory dekoracyjne i reprezentacyjne.

Patrząc na miasto jako na skupisko ludzkie i siedzibę setek tysięcy mieszkańców, można założyć, że jest to rodzaj wnętrza, które powinno zostać odpowiednio wyposażone. Natomiast przez meble do miasta rozumie się wszystkie te sprzęty, konstrukcje i elementy wyposażenia ulic, które cechują funkcjonalność, estetyka i przeznaczenie użytkowe.

Co zalicza się do takich mebli? Z pewnością można wymienić ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, donice betonowe i wiele innych. Jakie funkcje pełnią takie elementy w przestrzeni miejskiej?

Tworzą otoczenie przyjazne mieszkańcom

Mała architektura miejska jest niezbędna przy aranżowaniu przestrzeni przyjaznej użytkownikom. Każdy element powinien być pomyślany tak, aby korzystnie wpływał na komfort osób przebywających na zewnątrz budynków.

Spacer po parku zazwyczaj męczy, a nie ma nic przyjemniejszego, niż usiąść na ławce wśród zieleni, odpocząć i cieszyć się świeżym powietrzem. W tej roli doskonale sprawdzą się ławki uliczne ustawiane nie tylko w parkach, ale i na ulicach, skwerach, przystankach komunikacji miejskiej.

lawka-miejska-l104.jpg

Ławka miejska L104 fot. eko-asklepios.pl

Ważnym elementem wyposażenia ulic miasta są też stojaki na rowery. Ich obecność zachęca mieszkańców do przesiadania się z samochodów na jednoślady, które można bezpiecznie zostawić przed sklepem lub zakładem pracy. To nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia, ale także ograniczanie emisji spalin. Nie można też zapomnieć o stalowych stołach przystosowanych do gry w warcaby lub szachy, siłowniach czy źródełkach wody pitnej.

Dopełniają aranżację przestrzeni

Inną funkcją, jaką pełnią meble do miasta, jest wypełnienie pustych przestrzeni elementami ozdobnymi, które zmieniają klimat otoczenia. Występujące w tej roli ławki miejskie, kosze na śmieci czy leżaki są nie tylko funkcjonalne. Mają też swój charakterystyczny design, który sprawia, że ulica z secesyjnymi kamieniczkami nabiera specyficznego charakteru.

donica-betonowa-db315-1.jpg

Donica betonowa DB315 fot. eko-asklepios.pl

W dopełnianiu przestrzeni szczególną rolę odgrywają donice miejskie i kwietniki betonowe. Są stałym elementem aranżacji przestrzeni. Wypełnione sezonowymi roślinami są swoistą oazą zieleni w kamiennym świecie miejskiego placu czy ulicy. Donice betonowe świetnie sprawdzają się jako ochrona ozdobnych drzewek, które wymagają wilgoci dostarczanej do korzeni.

Kształtują pozytywny wizerunek miasta

Mała architektura znacząco zmienia styl i klimat miasta. Przypomina to porównanie minimalistycznego wnętrza domu, pozbawionego wszelkich detali dekoracyjnych, z przytulnym angielskim salonikiem. Bibeloty, dekoracje, niekiedy nawet zbędne przedmioty sprawiają, że przestrzeń nabiera indywidualnego charakteru.

W ten sam sposób zmienia się wnętrze miasta. Dzięki temu ludzie znacznie łatwiej zapamiętują uliczki z charakterystycznymi stalowymi ławkami, stalowo-drewniane leżaki w parkach czy skwery dekorowane przez donice betonowe i kwietniki.

lezak-miejski-lm002-1.jpg

Leżak miejski LM002 fot. eko-asklepios.pl

Poza tym miasto z taką aranżacją sprawia wrażenie zadbanego, otoczonego troską przez gospodarza, który dba o swoje otoczenie. To doskonały sposób, aby zachęcić turystów do przyjazdu czy przedsiębiorców do otwierania biznesu.

Meble miejskie to dbałość o przyrodę i czystość

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia przestrzeni miejskiej są kosze na śmieci. Ich brak na ulicach, w parkach czy na przystankach miejskich sprawia, że nawet osoby dbające o porządek rzucają na ziemię skasowany bilet czy opakowanie po cukierku.

Kosze miejskie to gwarancja czystego otoczenia zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy przebywają dłużej, spędzając czas na rekreacji i relaksie. Do utrzymania porządku przyczyniają się także specjalne kosze na psie odchody, a zimą – pojemniki na piasek i sól.

kosz-uliczny-ku337.jpg

Kosz na śmieci uliczny KU337 fot. eko-asklepios.pl

Nie można też zapomnieć o słupkach parkingowych i betonowych czy tablicach informacyjnych, które wyznaczają strefy dla ludzi, zwierząt i pojazdów.

Eko-Asklepios – dystrybutor nowoczesnych i trwałych mebli miejskich

Mała architektura miejska to specjalność firmy Eko-Asklepios, która od ponad 20 lat zaopatruje różne przedsiębiorstwa i instytucje w meble do miasta. Oferta produktów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, co pozwala dobrać odpowiednie wyposażenie parku, skweru ulicznego, placu zabaw czy uliczki w określonym stylu. Asortyment obejmuje ławki miejskie i parkowe, stoły betonowe i do gier publicznych, kosze na śmieci i na psie odchody, donice i kwietniki oraz wiele innych elementów małej architektury ze stali, drewna i betonu.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane