8 C
Olsztyn
piątek, 31 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zmiany w radzie miasta. Michał Wypij został posłem. Kto go zastąpi?

WiadomościZmiany w radzie miasta. Michał Wypij został posłem. Kto go zastąpi?

Dwóch dotychczasowych radnych z Warmii i Mazur zdobyło w niedzielnych wyborach parlamentarnych mandaty posłów. Zgodnie z przepisami, w samorządzie zastąpią ich osoby, które zdobyły kolejną największą liczbę głosów na ich listach w wyborach samorządowych.

reklama

Na nowych posłów z list Prawa i Sprawiedliwości zostało wybranych dwóch dotychczasowych samorządowców z woj. warmińsko-mazurskiego. W okręgu olsztyńskim mandat do Sejmu zdobył dotychczasowy radny miejski z Olsztyna Michał Wypij, reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina. Z okręgu elbląskiego do Sejmu dostał się dotychczasowy radny sejmiku 26-letni Robert Gontarz, który będzie jednym z najmłodszych posłów IX kadencji.

Jak wynika z przepisów, ich miejsca w organach samorządowych zajmą osoby, które zdobyły kolejną największą liczbę głosów na tych samych listach, z których wybrani zostali obaj w ostatnich wyborach samorządowych, o ile wyrażą na to zgodę. Gdyby nie wyrazili, to mandaty w samorządzie przypadłyby kolejnym na listach osobom z największym poparciem.

reklama

Zgodnie wynikami głosowania w wyborach samorządowych w 2018 roku, mandat w olsztyńskiej radzie miasta po Wypiju może objąć Edyta Markowicz.

„Podjęłam decyzję. Jeśli Komisarz Wyborczy skieruje do mnie propozycję, obejmę mandat w radzie miasta” – powiedziała.

reklama

Markowicz jest nauczycielką z ponad 20-letnim stażem i pełnomocnikiem wojewody ds. rodziny. Zgodnie z przepisami, po objęciu mandatu w radzie miasta będzie musiała zrezygnować z pełnionego od dwóch lat stanowiska dyrektorki jednego z olsztyńskich przedszkoli. Jak mówiła, gdy startowała w wyborach samorządowych, zdawała sobie sprawę z takiej konieczności.

W miejsce Gontarza nową radną sejmiku województwa ma zostać Magdalena Palińska, która powiedziała, że jest gotowa do przyjęcia mandatu, ale – jak zaznaczyła – czeka na oficjalną informację od Komisarza Wyborczego w tej sprawie.

Palińska jest nauczycielką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie, wiceprezesem stowarzyszenia „Razem dla naszych dzieci” i koordynatorką wolontariatu. Jest również stałym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Elblągu ws. rodzinnych i karnych.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Hehehe
17 października 2019 17:42

Na miescie mowia, że Dyzma ma na imię Darek

Anonimowo
17 października 2019 14:53

ooo usuwamy komentarze? 😀

Popularne
Ogłoszenia