-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Radny Paweł Klonowski ma wątpliwości co do przejęcia przez gminę Olsztyn dworca PKS

OlsztynRadny Paweł Klonowski ma wątpliwości co do przejęcia przez gminę Olsztyn dworca...

Radny Paweł Klonowski ma wątpliwości co do przejęcia przez gminę dworca PKS. Złożył interpelację w tej sprawie.

Plany współpracy PKS z PKP

reklama

Teren dworca PKS w Olsztynie należy do prywatnego właściciela – firmy Retail Provider. Plan zagospodarowania opierał się na współpracy spółki z PKP: Retail Provider w połączonych budynkach otworzyłby galerię handlową, a PKP wybudowałoby nowy dworzec. Trzeba jednak pamiętać również o stojącym na tym placu wieżowcu, którego część stanowi własność Polregio.
Strony jednak nie są w stanie się porozumieć, istnieje bardzo realna możliwość, że nowy budynek będzie stał w sąsiedztwie części starego, zniszczonego, z którego korzystali pasażerowie autobusów.
Miasto znalazło wyjście z sytuacji: mogłoby przejąć dworzec PKS. Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w Kielcach. Jednak nie wszyscy pałają entuzjazmem do tego pomysłu.

Radny Paweł Klonowski ma wątpliwości

Paweł Klonowski, radny Koalicji Obywatelskiej, złożył interpelację w tej sprawie. Ma kilka wątpliwości.
– Pierwszą z nich może być zarzut stanowienia „szalupy ratunkowej” dla podmiotu prywatnego, którego rentowność i sens zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie galerii handlowej stanęły pod znakiem zapytania, tak ze względów koniunktury rynkowej, jak i wątpliwych możliwości finansowych spółki, a także konfrontacyjnego sposobu prowadzenia przez firmę działalności, skutkującego konfliktem prawnym najpierw ze stroną społeczną, obecnie kolejarzami – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” radny.

Postępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?
reklama


Obawia się również „możliwości przysporzenia firmie Retail Provider nieuprawnionego zysku, w szczególności wobec faktu nabycia przez nią udziałów sprywatyzowanego PKS Olsztyn wedle publicznie dostępnych informacji za kwotę około 12 milionów złotych, która jeśli w przypadku obecnego odkupu byłoby znacząco wyższa, to mogłaby budzić poważne wątpliwości w zakresie gospodarności rozporządzania majątkiem miasta.
Trzecia sprawa to wiarygodność Retail Provider. Radny Paweł Klonowski postrzega spółkę jako „od lat nierealizującą zapowiedzianego i wyczekiwanego przez mieszkańców zamierzenia inwestycyjnego, zmuszającą podróżnych do korzystania z dworca urągającego standardom XXI wieku”.

Radny nie chce połączenia dworca z galerią handlową

Radny Klonowski zastrzega, że pomysł przejęcia przez miasto dworca PKS mu się podoba, ale nie chce jego połączenia z galerią handlową.
– Zarówno lata stracone w naszym mieście, jak i nie do końca dobre przykłady z innych polskich miast pokazały, jak trudno pogodzić interes komercyjny z interesem mieszkańców, a także że projektowane w ten sposób obiekty dominowane są przez funkcje handlowe w sposób zupełnie nieproporcjonalny dla podstawowych funkcji pasażerskich oraz ze szkodą dla wygody i sprawności obsługi podróżnych – uważa.

Postępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?
reklama

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kaczynski
6 lutego 2023 16:27

A paszoł ty won sepleniący prawniczku? Skończyłeś swój booom w fiacik i wywiadach z tuzami miejscowego ryneczku politycznego. A fuuu

Popularne
Ogłoszenia

Postępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?

Postępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?