reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Materiał zewnętrznyIle kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To ekologiczny i oszczędny system, który pozwala wyprodukować energię elektryczną na potrzeby domu czy firmy. Wciąż jednak obawy budzą ceny takiej instalacji. Jak więc wygląda to pod kątem finansowym?

Czynniki wpływające na koszt instalacji

reklama

Na wysokość kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną wpływa kilka istotnych czynników. Należy do nich jakość wykorzystywanych komponentów – produkty standardowe kosztują mniej niż produkty klasy premium. Z kolei produkty z niższej półki mogą wydawać się dużo tańsze na pierwszy rzut oka, ale z powodu słabej jakości podzespołów mogą finalnie kosztować dużo więcej. Moc instalacji – im wyższa moc instalacji, tym niższa cena za 1 kWp. Wpływa na cenę ma też lokalizacja – instalacje przygruntowe są droższe od tych montowanych na dachu, ponieważ wymagają specjalnych stelaży, na których osadzone zostaną panele. W zależności od firmy montującej, koszty samego montażu mogą znacząco różnić się między sobą.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznych

Decydując się na kupno fotowoltaiki, należy wiedzieć, że na koszt inwestycji składa się nie tylko cena paneli. W kosztach inwestycyjnych możemy wyróżnić panele fotowoltaiczne składają się na ok. 45% kosztów inwestycji. To najdroższy element całej instalacji, na którym opiera ona swoje działanie. Kolejnym niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter (ok. 20% kosztów inwestycji). Dzięki temu urządzeniu prąd stały z paneli zmienia się w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Konstrukcja i oprzyrządowanie to ok. 20% kosztów inwestycji. Chodzi tutaj o konstrukcję nośną paneli, przewody i śruby montażowe. Montaż składa się na ok. 15% kosztów inwestycji. Oczywiście im sprawniejsza i bardziej doświadczona ekipa, tym krótszy czas pracy, ale też wyższa stawka za godzinę.

Koszt inwestycji

reklama

Koszt instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku z usługą montażu to +/- 4.000 zł – 6.500 zł za 1 kWp, w zależności od wielkości systemu. Cena przeciętnej fotowoltaiki dla domu, o mocy ok. 3-6 kW to wydatek rzędu ok. 15.000 – 28.000 zł. W kwocie tej zawiera się zestaw komponentów (panele, falownik, stelaż, przewody), projekt instalacji, dostarczenie i montaż instalacji, uruchomienie i szkolenie użytkownika, zgłoszeni systemu do zakładu energetycznego, a także ewentualne zgłoszenie wniosku o dofinansowanie.

Ulga termomodernizacyjna

Dużym bonusem, który dostają osoby planujące inwestycję jest ulga termomodernizacyjna – obniży ona cenę instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 53 tysiące złotych od wszystkich wydatków termomodernizacyjnych. Żeby skorzystać z ulgi należy: rozpocząć montaż instalacji i kupować produkty, które można odliczać od dochodu, zakończyć montaż w ciągu 3 lat, odliczać wydatki w corocznym rozliczeniu PIT. Ważne, aby wydatki rozpocząć dopiero gdy budynek, na którym montujemy instalację jest w użytku.

reklama

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×