-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Materiał zewnętrznyDlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Pompy ciepła są uznawane za energooszczędne, ekonomiczne oraz ekologiczne urządzenie grzewcze. Nikogo nie dziwi fakt, że popularność tego typu urządzeń na polskim rynku cały czas rośnie. Pracę pompy można bezproblemowo dostosować do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Wszystko to za sprawą niezawodnego i w pełni funkcjonalnego systemu sterowania. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzające się w wielu budynkach.

Na jakie pompy ciepła można się zdecydować?

Klienci mają do wyboru dwie podstawowe wersje pomp ciepła. Mowa o:

  • gruntowej pompie ciepła – odpowiedzialne za oszczędzanie energii w wyniku stałej temperatury gruntu. Z pewnością odbije się to korzystnie na budżecie domowym zainteresowanych klientów. Zadowalającym aspektem jest efektywność systemu grzewczego oraz chłodzenia. To źródło jest w stu procentach odnawialne i przyjazne dla środowiska. Gruntowy system ogrzewania będzie się składał z pompy, gruntownego wymiennika ciepła oraz odpowiedniego systemu dystrybucji,
  • powietrznej pompie ciepła – urządzenia grzewcze, które wykorzystują powietrze zewnętrzne. Jest to energia odnawialna. Taka pompa nie wymaga od domowników wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych. Pompy ciepła z tej kategorii są w stanie produkować ciepłą wodę nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz budynku (np. przy -25 stopniach Celsjusza). Charakteryzują się sporą wydajnością i satysfakcjonującą efektywnością działania.

Jak widać wybór nie musi być prosty, a istotnym czynnikiem jest również montaż pomp ciepła. Poza tym trzeba pamiętać, aby regularnie wykonywać serwis pompy ciepła. Tym samym urządzenie wydłuża swoją żywotność i pracuje na pełnych obrotach.

Pompa ciepła – dlaczego inwestorzy tak chętnie na nią stawiają?

Pompy ciepła mają tak szerokie grono zwolenników głównie z tego względu, iż odpowiadają za zmniejszoną emisję CO2 (nawet do 20 procent). Dbają o otaczające ludzi środowisko i nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu. Są dość łatwe w obsłudze, a poza tym nie ma problemów z ich montażem (jeśli zajmują się tym doświadczeni fachowcy). Urządzenia umożliwiają wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. W budynku nie pojawią się żadne szkodliwe dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów substancje.

Pompa ciepła wykazuje się doskonałymi właściwościami grzewczymi i bez większych trudności spełni oczekiwania kolejnych odbiorców. To rozwiązanie przyszłości, które pozwala na zatrzymanie sporych pieniędzy we własnym portfelu. Da się na tym oszczędzić, a przy okazji zapewnić sobie odpowiednie warunki do codziennego egzystowania. Pompy ciepła to urządzenia charakteryzujące się najwyższą klasą energetyczną. W związku z tym ich wybieranie jest bardzo sensowne. Dodatkowo małym kosztem możemy chłodzić wybrane pomieszczenia. Domownicy mają pełną kontrolę nad tym, jaka temperatura będzie panować w ich budynku. Są korzystniejszym wyborem niż popularne ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Zapewniają maksymalny komfort cieplny. Przyda się to np. w rodzinach wielodzietnych.

Montaż i serwis pomp ciepła – jak to wygląda w praktyce?

Istotnym aspektem dla większości zainteresowanych inwestorów będzie oczywiście profesjonalny montaż pomp ciepła, aby finalnie można było skorzystać ze wszystkich właściwości danego urządzenia. Montaż podzielony jest na kilka ważnych etapów:

  • obliczenie zapotrzebowania cieplnego konkretnego domu,
  • dobór optymalnej pompy,
  • wybór lokalizacji pompy,
  • montaż jednostki wewnętrznej (łatwy dostęp do sterownika, doprowadzanie zasilania przy pomocy kabla, zabezpieczenia),
  • test szczelności instalacji chłodniczej,
  • rozmieszczenie zakupionych czujników temperatury,
  • dobór automatyki.

Jak widać są to prace, którym mogą podołać jedynie wybitni fachowcy. Nie posiadając szerokiej wiedzy w tej dziedzinie domownicy nigdy nie powinni podejmować się tego w pojedynkę. Może to doprowadzić do bardzo poważnych szkód.

Kolejnym punktem jest serwis pompy ciepła. Pozwoli to zadbać właścicielom o użytkowaną pompę. Serwis należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Najlepiej jeśli czynność ta jest realizowana przez osoby wykwalifikowane (posiadanie niezbędnych uprawnień) i zaznajomione z tematem. Robi się to bezpośrednio przed sezonem grzewczym. Przeprowadza się rozmaite czynności serwisowe, m.in. sprawdzenie parametrów sprężarki, kontrolę szczelności, kontrolę ciśnienia w instalacji, sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa i stanu filtrów oraz analizę przyłączy elektrycznych. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy pompy ciepła pracują prawidłowo (np. w zakresie utrzymywania właściwej temperatury), czy też trzeba je oddać do naprawy. 

Więcej na temat pomp ciepła dowiedzą się Państwo na stronie https://stap-hvacr.pl/. Zaprazsamy.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane