-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Oskarżony o utopienie człowieka w stawie Dawid T. skazany na dożywocie

PiszOskarżony o utopienie człowieka w stawie Dawid T. skazany na dożywocie

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 3 stycznia 2023 r. skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności Dawida T. oskarżonego o pozbawienie wolności i zabójstwo swojego znajomego oraz grożenie śmiercią świadkowi tej zbrodni. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

reklama


Prokurator Prokuratury Rejonowej w Piszu w dniu 2 listopada 2020 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Dawidowi T. podejrzanemu o popełnienie trzech przestępstw, w tym zabójstwa Bronisława D.

Do tych czynów miało dojść w dniu 28 czerwca 2020 r. na terenie gminy Biała Piska. Oskarżony znał się z pokrzywdzonym. Dawid T. kilka miesięcy wcześniej pobił Bronisława D. w jego własnym mieszkaniu, za co – zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu – miał zapłacić mu 2,5 tys. zł zadośćuczynienia.

reklama


Według ustaleń prokuratora feralnego dnia Dawid T. w towarzystwie Piotra S. pojechał samochodem osobowym do miejscowości Myśliki, gdzie mieszkał Bronisław D. Po przybyciu na miejsce i zobaczeniu, że Bronisław D. znajduje się pod wpływem alkoholu, próbował uzyskać od niego pisemne oświadczenie o uregulowaniu należności orzeczonej wyrokiem sądu w sprawie o pobicie. Dawid T., aby zdobyć oświadczenie miał bić pokrzywdzonego, a następnie, po skrępowaniu mu rąk i zamknięciu w bagażniku auta, miał wozić go tak po okolicy, a także ciągnąć go przez kilka metrów za samochodem na lince holowniczej przymocowanej do szyi pokrzywdzonego. Na drodze w pobliżu miejscowości Wojny i Myśliki oskarżony zatrzymał pojazd, po czym zaprowadził Bronisława D. do stawu znajdującego się na polu kukurydzy i wepchnął do wody. Zdaniem prokuratora oskarżony miał kilkukrotnie przytrzymywać pokrzywdzonemu głowę w wodzie, a następnie pozostawić nieprzytomnego pływającego głową w dół i nie dopuścić do udzielenia pomocy pokrzywdzonemu przez Piotra S. Przy czym temu ostatniemu oskarżony miał także grozić śmiercią, jeśli opowie komuś o tym, co się wydarzyło.

Tragiczna śmierć małżeństwa rolników. Po 30 latach małżeństwa zostali pochowani osobno


Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 5 maja 2021 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Dawid T. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zabójstwa Bronisława D., jak również do tego, że miał ciągnąć go na lince holowniczej za samochodem oraz grozić śmiercią Piotrowi S., świadkowi tej zbrodni. Oskarżony odmówił złożenia wyjaśnień.

reklama


Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 3 stycznia 2023 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał oskarżonego za winnego popełnienia wszystkich trzech zarzucanych mu przestępstw i wymierzył mu za to karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego dodatkowo środek zabezpieczający w postaci terapii.
Sąd Okręgowy w Olsztynie podając motywy wyroku podkreślił, że zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy prowadzi do jednoznacznego wniosku, że oskarżony dopuścił się popełnienia zarzuconych mu czynów. Przy czym do najważniejszych dowodów w tej sprawie Sąd zaliczył m.in. zeznania naocznego świadka Piotra S., a dotyczące przebiegu zdarzeń z udziałem oskarżonego i pokrzywdzonego w dniu 28 czerwca 2020 r. na terenie gminy Biała Piska.

Znaleziono ciało mężczyzny. Olsztyńska policja zatrzymała 37-letnią kobietę


W ocenie Sądu, kara wymierzona Dawidowi T. jest niezwykle surowa, ale też i adekwatna do nadzwyczaj wysokiego stopnia społecznej szkodliwości czynu oraz stopnia winy oskarżonego. Sąd zwrócił uwagę na wyjątkowo obciążającą oskarżonego motywację, który po uprzednim pobiciu pokrzywdzonego i nieudanej próbie wymuszenia od niego oświadczenia o otrzymaniu kwoty 2,5 tys. zł, postanowił pozbawić pokrzywdzonego wolności a następnie w brutalny sposób dokonał jego zabójstwa. Ponadto, Sąd wskazał, że oskarżony nie wyraził żadnej skruchy, ani żalu za to, co zrobił – wręcz przeciwnie, na sali sądowej prezentował obojętność.


Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
3 stycznia 2023 19:58

odpad

Lolo
4 stycznia 2023 09:44

Git człowiek

Popularne

Kara pozbawienia wolności dla lekarza Jana M. oskarżonego o nieprawidłowości przy porodzie