-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jest porozumienie ws. waloryzacji kontraktu tramwajowego

OlsztynJest porozumienie ws. waloryzacji kontraktu tramwajowego

Zakończyły się mediacje dotyczące finansowych roszczeń wykonawcy rozbudowy tramwajowej trakcji. Aneks został podpisany przez zainteresowane strony oraz przedstawicieli Prokuratorii Generalnej.

reklama

Wykonawca, Spółka Polimex Infrastruktura zwrócił się o waloryzację kontraktowych kwot powołując się na ustawowe zapisy dotyczące siły wyższej, w szczególności zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, a także pandemii wirusa Sars–Cov2. Te okoliczności doprowadziły do nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów na rynku budowlanym oraz wzrostu innych elementów produkcji budowlanej, a także nadzwyczajnych problemów z dostępnością materiałów budowlanych, wynikających z przerwania łańcuchów dostaw i nakładanymi w związku z wojną sankcjami.  Wykonawca uzasadnił jednocześnie że były to okoliczności, których nie mógł przewidzieć w dacie złożenia oferty, a które skutkują drastycznym wzrostem ponoszonych przez firmę kosztów realizacji kontraktu.  

Organizacja ruchu: ruch tramwajowy na ul. Kościuszki

Mediacja między samorządem Olsztyna a konsorcjum firm, których liderem jest spółka Polimex Infrastruktura toczyła się w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Po ponad miesiącu negocjacji strony doszły do porozumienia.

reklama

– Określiliśmy, że maksymalna kwota, o jaką może wzrosnąć wartość kontraktu, to 51,3 mln złotych – mówi kierownik ratuszowej jednostki realizującej projekt, Andrzej Karwowski. – Waloryzacja dotyczy prac wykonanych od 1 marca 2022 roku do ukończenia kontraktu, czyli do 16 października 2023 roku.  

Najprawdopodobniej uzgodniona kwota będzie sfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Dokumenty w sprawie zwiększenia finansowania są już rozpatrywane przez Komisję Europejską.

reklama

Nowa tramwajowa infrastruktura to przeszło sześć kilometrów podwójnego torowiska z pełną infrastrukturą towarzyszącą wraz z chodnikami i drogami dla rowerów, które zostały poprowadzone ulicami: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego oraz węzeł przesiadkowy zlokalizowany przy Wysokiej Bramie. Projekt zakłada również nasadzenia ponad 2,8 tys. drzew.

Olsztyn chce przedłużyć opcję dotyczącą tureckich tramwajów Panorama

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan
29 grudnia 2022 23:36

Fajny ten tramwaj.
Taki nie za tani, ale za to psuje sie bardzo czesto.

Antypjoter
29 grudnia 2022 17:10

Arbuz budowniczy bawi się w najlepsze.
Gratulacje dla wszystkich którzy oddali głos dzięki któremu ten czerwony ignorant jest prezydentem miasta

Popularne

Olsztyn bez dodatkowych tramwajów. Do porozumienia nie doszło, szansa przepadła