Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Podsumowanie Grand Prix Warmii i Mazur w Szachach Szybkich 2022

OlsztynPodsumowanie Grand Prix Warmii i Mazur w Szachach Szybkich 2022

W niedzielę 11 grudnia 2022 roku Biskupiec gościł 7 szachistek i 52 szachistów na Turnieju Finałowym Grand Prix Warmii i Mazur w Szachach Szybkich, cyklu, którego głównym organizatorem było Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu.

Zwycięzcą turnieju został Michał Taranowicz z UKS Trzydziestka Olsztyn (7,5/9 pkt), jednocześnie najlepszy junior do lat 18. Na drugim miejscu podium, z identyczną liczbą dużych punktów, stanął klubowy kolega triumfatora – Michał Kozłowski. Trzecie miejsce przypadło Dariuszowi Krzewskiemu z UKS Debiut Dziesiątka Olsztyn. W klasyfikacji kobiet bezkonkurencyjna okazała się Anna Kawa (6/9 pkt; ósma w klasyfikacji indywidualnej, najlepsza wśród zawodniczek i zawodników LZS CKTiS Biskupiec). Najlepszą drużyną turnieju została ekipa UKS Trzydziestka Olsztyn.

W całym cyklu Grand Prix składającym się z dziesięciu turniejów rozgrywanych w Biskupcu, Orzyszu, Świętajnie, Korszach, Rucianem-Nidzie, Barczewie, Ostródzie, Olsztynie i Ełku, zagrało łącznie 277 szachistek i szachistów z Warmii i Mazur.

Zdecydowanym zwycięzcą cyklu został Michał Kozłowski (68,5 pkt, najlepszy junior do lat 18.), drugie miejsce wywalczył Michał Taranowicz (59,5 pkt), a trzecie Dariusz Krzewski (55,5 pkt). Miejsca w premiowanej nagrodami finansowymi pierwszej piętnastce turnieju wywalczyli również: Andrzej Gula, Tomasz Rak (najlepszy z seniorów 60+), Anna Kawa (najlepsza kobieta), Zdzisław Lesiński, Arseni Tarasionak, Bartosz Kotarski, Wojciech Cybulski, Grzegorz Plichta, Jan Polakowski, Wiesław Pniewski, Maciej Macierzyński oraz Aleksander Kopacki (najlepszy junior do lat 10.).

O miejsca w klasyfikacji drużynowej walczono do ostatniej partii: najlepszą drużyną cyklu okazała się ekipa UKS Trzydziestka Olsztyn, drugie miejsce wywalczyła drużyna LZS CKTiS Biskupiec, zaś trzecie – drużyna UKS Kopernik Olsztyn, w której składzie była Antonina Petrusewicz (najlepsza juniorka do lat 10.).

Nagrodę dla juniorki do lat 18. wywalczyła Weronika Kaznowska, nagrodę dla juniorki do lat 14. odebrała Maja Woytitzki, zaś nagroda dla juniora do lat 14. przypadła Wojciechowi Tańskiemu.