Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024

Anna Kawa z Olsztyna Wicemistrzynią Polski Juniorek w Szachach 2022

OlsztynAnna Kawa z Olsztyna Wicemistrzynią Polski Juniorek w Szachach 2022

W dniach 7-14.05.2022 roku w Serwach koło Augustowa miały miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach (klasycznych), rozgrywane w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Podlaskie 2022. W turnieju wzięło udział po 52 zawodniczek i zawodników w dwóch kategoriach wiekowych – do lat 12 i do lat 14. Warmię i Mazury reprezentowało łącznie 8 osób, w tym pięć dziewcząt i trzech chłopców.

Tytuł Wicemistrzyni Polski Juniorek Młodszych w Szachach 2022 w grupie dziewcząt do lat 14 wywalczyła Ania Kawa z Olsztyna, podopieczna Fundacji Szalony Krasnolud, zawodniczka LZS CKTiS Biskupiec. Ania, która nie przegrała żadnej z 9 partii (odnotowała 5 zwycięstw i 4 remisy), zajęła I. miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2008 i wywalczyła automatyczny awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski Juniorek do lat 16. Ania uczyniła także kolejny krok w kierunku tytułu kandydata na mistrza, dorzucając do swojej „jedynki” drugiego plusa, potwierdziła I. klasę sportową, wzbogaciła się o 73 oczka w rankingu Światowej Federacji Szachowej FIDE oraz 7 punktów Systemu Sportu Młodzieżowego.

Sukces tej młodej zawodniczki był wynikiem jej zaangażowania i ciężkiej, systematycznej pracy wykonanej pod kierunkiem i czujnym okiem trenera Tomasza Kupryjaniuka. Wsparcia w szachowym rozwoju tej zawodniczki udzielają również: Paweł Orłowski (kierownik sekcji szachowej LZS CKTiS Biskupiec), Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ani sukces jest tym istotniejszy, że ostatnią medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z Warmii i Mazur była Anita Daliga (brąz w grupie wiekowej do lat 14 w 2014 roku). Oznacza to, że Województwo Warmińsko-Mazurskie czekało na medalistkę Mistrzostw Polski Juniorek w szachach aż 8 lat!

Wyniki pozostałych reprezentantów regionu przedstawiają się następująco. Wiktora Zapałowska z MKSz Ostródzianka Ostróda, grająca w tej samej grupie wiekowej co Ania Kawa, zajęła 11. miejsce; siostry Maja i Sophie Woytitzki koleżanki klubowe Ani, grające w grupie dziewcząt do lat 12, zajęły odpowiednio 30. i 41. miejsce, stawkę w tej grupie wiekowej zamknęła zaś Iga Piwowarczyk z UKS ELO Ełk. W grupie chłopców do lat 14 najwyżej z województwa uplasował się Maciej Kraśniewski z UKS Uzdowo (24. miejsce), tuż za nim był Jan Przybylski z UKS Skoczek Elbląg (26. miejsce), w grupie chłopców do lat 12 na 41. miejscu znalazł się Tomasz Hartliński z UKS Kopernik Olsztyn.