fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

Prokuratura wszczęła kolejne śledztwo przeciwko burmistrzowi Biskupca

OlsztynProkuratura wszczęła kolejne śledztwo przeciwko burmistrzowi Biskupca

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prokuratura zarzuca Burmistrzowi Biskupca Kamilowi Kozłowskiemu przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych przez niewydanie decyzji w sprawie opłat planistycznych. To pokłosie sprawy sprzedaży działek firmie EGGER, którą zajmował się Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sprawie przygląda się Adam Socha z portalu debata.olsztyn.pl.

Sprzedaż działek firmie EGGER

O sprawie sprzedaży działek pod budowę fabryki płyt wiórowych firmie EGGER pisaliśmy w zeszłym roku. Proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, a na ławie oskarżonych zasiedli Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski i Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu. Prokurator zarzucił im wyrządzenie szkody majątkowej spółce wodociągowej na łączną kwotę blisko 8 milionów złotych. Mieli nie doszacować wartości sprzedanych działek oraz nie uwzględnić części podatku VAT i niektórych innych kosztów.

Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel

Oskarżeni nie przyznali się do winy, jednak złożyli wyjaśnienia.

Prokuratura wszczęła drugie postępowanie

Teraz Prokuratura Rejonowa wszczęła kolejne postępowanie. Zarzuca burmistrzowi Kamilowi Kozłowskiemu czyn z art. 231 § 1 kk, czyli przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez niewydanie decyzji w sprawie opłat planistycznych. Chodzi o działki sprzedane firmie EGGER.

Choć burmistrz podczas procesu sądowego tłumaczył, że gmina opłatę planistyczną w wysokości ponad 2 milionów złotych naliczyła od inwestora, prokuratura zwraca uwagę na fakt, że zmiana przeznaczenia działki ma wpływ na jej wartość. Taką sytuację przewiduje ustawa o planowaniu przestrzennym, która w art. 36 § 4 mówi: „Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości”.

Burmistrz Jezioran skazany za przekroczenie uprawnień

Burmistrz ma na to pięć lat od momentu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – w tym przypadku termin minął we wrześniu zeszłego roku, a decyzja nie zapadła.

źródło: Debata

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze