Na działce między ulicami Sikorskiego i Dolną na olsztyńskich Jarotach miały powstać domy jednorodzinne. Nowy właściciel chce tu jednak wybudować bloki. Okoliczni mieszkańcy zaskarżyli do urzędu miasta ustalone warunki zabudowy.
Miała być zabudowa jednorodzinna, będą bloki
Mieszkańcy ulicy Dolnej na olsztyńskich Jarotach zostali niemiło zaskoczeni. Od lat zapewniano ich, że na działce zlokalizowanej pomiędzy ulicami Sikorskiego i Dolną będzie zabudowa jednorodzinna. Wcześniej planowano tutaj umiejscowić siedzibę Państwowej Straży Pożarnej, jednak nie doszło do realizacji tego pomysłu. Teraz okazuje się, że nowy właściciel gruntów ma zupełnie inne plany.
Jak poinformował portal www.olsztyn.com.pl, na działkach nr 360 i 216, obejmujących także nieruchomość pod adresem Dolna 2, deweloper zamierza postawić trzy bloki mieszkalne o wysokości od 5 do 7 pięter. Do urzędu miasta z prośbą o ustalenie warunków zabudowy wystąpił w listopadzie 2021 roku.
Mieszkańcy zaskarżyli warunki zabudowy
Mieszkańcy ulicy Dolnej nie zgadzają się na tak wysoką zabudowę. Do ratusza napisali 12 lutego 2022 roku.
„Chcielibyśmy wyrazić absolutny sprzeciw w zakresie wysokości projektowanej zabudowy, która stoi również w sprzeczności (…) ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Olsztyna (…), które określa przedmiotowy teren inwestycyjny jako obszary mieszkalnictwa o niskiej intensywności – z przewagą zabudowy rodzinnej.
Należy wskazać, iż w większości analizowany teren stanowi zwarty, urbanistyczny zespół zabudowy jednorodzinnej. (…) W naszej ocenie złożony wniosek nie spełnia zasady kontynuacji funkcji (czyli spełnienia warunku dobrego sąsiedztwa). Planowanie tak wysokiej zabudowy w oderwaniu od istniejącego ładu przestrzennego jest bardzo niepokojące i powinno zostać zbadane przez tutejszy Urząd” – napisali w złożonej skardze.
Ratusz nie odpowiedział, więc pod koniec marca mieszkańcy ulicy Dolnej wystąpili z kolejnym pismem, w którym odwołali się od decyzji o wydanie warunków zabudowy i zawnioskowali o jej uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania właściwemu organowi.
„Przedmiotowa decyzja jest wadliwa i winna zostać uchylona, bowiem organ nie przeprowadził analizy zasadności zarzutów wniesionych w dniu 24.02.2022. W zasadzie wątpliwości stron postępowania zostały całkowicie pominięte i zignorowane. Ponadto, organ I instancji w uzasadnieniu swojej decyzji w ogóle nie odniósł się do wniesionych zarzutów strony” – argumentowali mieszkańcy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję
Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które na początku października uchyliło sporną decyzję.
„W ocenie Kolegium podjęte przez organ pierwszej instancji rozstrzygnięcie jest co najmniej przedwczesne, zostało bowiem oparte na niedokładnie wyjaśnionym sprawie faktycznym sprawy.
Sporządzona w niniejszej sprawie analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu jest wadliwa i nie odpowiada wymogom rozporządzenia. Przede wszystkim należy podnieść, że przedmiotowa analiza jest tendencyjna i dowolna. (…) Warunki zabudowy ustalone przez organ pierwszej instancji nie znajdują odzwierciedlenia w analizie. Nie sposób ich zweryfikować, gdyż nie uzasadniono w sposób dostateczny przyjętych wartości” – podano w uzasadnieniu.
Urząd miasta jeszcze raz przyjrzy się sprawie
Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez organ pierwszej instancji – olsztyński ratusz jeszcze raz dokona analizy i ustali warunki zabudowy dla spornego obszaru.
Po uchyleniu przez SKO decyzji prezydenta Olsztyna z 15 lipca tego roku, dotyczącej warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią handlowo-usługową w budynku nr 2 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Olsztynie, przy ul. Dolnej, na działkach nr 360 i nr 216 w obrębie geodezyjnym 126, deweloper będzie musiał ponownie wystąpić do urzędu miasta o ustalenie warunków zabudowy.
źródło: olsztyn.com.pl
kolejny dowód na to że CBA powinno wziąć się do roboty
Ja polecam przy okazji cały okoliczny teren (część Jarot, aż do Nagórek) zalać na równo betonem. Ładnie będzie.