-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-Mazurska SG: budowa zapory jedynie w pasie drogi granicznej

WiadomościWarmińsko-Mazurska SG: budowa zapory jedynie w pasie drogi granicznej

Tymczasowa zapora na granicy z Rosją będzie budowana jedynie w pasie drogi granicznej, niezależnie czy przebiega przez tereny cenne przyrodniczo czy nie – przekazała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG Mirosława Aleksandrowicz.

reklama

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Według Straży Granicznej budowę rozpoczęto w tym dniu od miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki na trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy.

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że tymczasowa zapora będzie budowana na całym odcinku granicy polsko-rosyjskiej, która ma łącznie około 200 km.

reklama

„Będzie budowana tylko na pasie drogi granicznej, niezależnie czy przebiega przez tereny cenne przyrodniczo czy nie” – odpowiedziała na pytanie, czy zapora powstanie również na przylegających do granicy terenach tak cennych przyrodniczo jak rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp.

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją

Jak przypomniała, pas drogi granicznej to 15-metrowa strefa biegnąca od monolitu, czyli słupka, który wyznacza linię granicy, w głąb kraju. Jest on wydzielony wzdłuż granicy państwowej, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.

reklama

„Ta zapora i wszystkie urządzenia będą stały tylko i wyłącznie na tym pasie granicznym” – podkreśliła.

Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego przy polsko-rosyjskiej granicy są dwa rezerwaty przyrody – Jezioro Siedmiu Wysp i Struga Żytkiejmska, kilka obszarów Natura 2000 ptasich i siedliskowych, w tym Ostoja Warmińska, Puszcza Romincka i Lasy Skaliskie oraz Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp w gminie Węgorzewo, utworzony został w celu ochrony środowiska gnieżdżenia się ptactwa wodno-błotnego oraz szaty roślinnej. Obejmuje on jezioro Oświn i przyległe tereny o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys ha. Jest wpisany na listę Międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej.

Budowa zapory tymczasowej na granicy z Rosją w okolicach Bań Mazurskich i Bezled

Rezerwat Struga Żytkiejmska utworzono z kolei dla zachowania fragmentu Puszczy Rominckiej ze stanowiskami rzadkich gatunków flory i fauny. Zajmuje ponad 470 ha na terenie Nadleśnictwa Gołdap, w gminie Dubeninki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Wicepremier mówił, że zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim „poprzez uszczelnienie tej granicy” w związku z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją