-2 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńska 16 Dywizja będzie testowała „Borsuka”

OlsztynOlsztyńska 16 Dywizja będzie testowała "Borsuka"

Szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane. Priorytetem jest Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, ale rozważany jako uzupełnienie jest koreański BWP AS-21, który rozpoczął testy w 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej Dywizji” – przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

reklama

„Szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane. Priorytetem jest bojowy wóz piechoty Borsuk, który niebawem będzie testowany w 16. Dywizji Zmechanizowanej. Rozważany jako uzupełnienie koreański BWP AS-21 rozpoczął właśnie testy w +Żelaznej Dywizji+ (18. Dywizji Zmechanizowanej )” – napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

W lipcu rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, mówiąc o koncepcji MON w sprawie bojowych wozów piechoty, podkreślał, że „dominującym typem będzie Borsuk, który będzie współdziałał z K2, ponieważ jest też dynamiczny, zdolny do pokonywania cieków wodnych”. „Z Abramsami będziemy chcieli wprowadzić cięższy, gąsienicowy bojowy wóz piechoty” – mówił wówczas Płatek.

Premier odebrał w Morągu pierwsze czołgi K2
reklama

Borsuk to pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załoga składa się trzech żołnierzy: dowódcy, działonowego-operatora oraz kierowcy, a przedział desantu umożliwia transport sześciu żołnierzy. Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych, może pokonywać szerokie przeszkody wodne.

BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej – oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW i WB Electronics. W takim układzie pojazd, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych może zwalczać piechotę, pojazdy opancerzone, cele powietrzne i inne zagrożenia.

Szef MON: 11. Mazurski Pułk Artylerii zostanie przekształcony w brygadę artylerii - to będzie poważna siła
Olsztyńska 16 Dywizja będzie testowała "Borsuka" wojsko Olsztyn, Wiadomości
reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i Ostródzie