-6 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Ciepły posiłek dla każdego ucznia i utworzenie miejskiej jadłodajni w Olsztynie?

OlsztynCiepły posiłek dla każdego ucznia i utworzenie miejskiej jadłodajni w Olsztynie?

W czwartek 13 października odbyła się konferencja prasowa okręgu Olsztyńskiego partii Razem dotycząca przedstawienia projektu ustawy “ciepły posiłek dla każdego ucznia”, a także pomysłu utworzenia miejskiej jadłodajni w Olsztynie. W Konferencji prasowej udział wzięli Bartosz Grucela, członek Zarządu Krajowego Razem a także Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini Zarządu Okręgu Olsztyńskiego Razem.

reklama

W pierwszej części konferencji Bartosz Grucela opowiedział o projekcie ustawy “darmowego posiłku dla każdego ucznia” – projektu ustawy, które złożył w Sejmie RP Klub Lewicy (Nowa Lewica, Razem). Projekt zakłada wprowadzenie o 1 stycznia 2023 r. jednego, darmowego, ciepłego posiłku dla uczniów szkół podstawowych.

– Według szacunków ok. 900 tysięcy dzieci żyje w ubóstwie (Raport Szlachetnej Paczki z 2020 roku) i często przychodzą do szkoły głodne. Niedożywienie ma katastrofalny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.W Olsztynie w szkołach podstawowych z ciepłego posiłku w szkołach nie korzysta przeszło 40% dzieci. o 20% wzrosła w ostatnim roku liczba wniosków o dofinansowanie bezpłatnych obiadów z Programu “posiłek w szkole i w domu”. – mówił na Konferencji Grucela.

reklama

– Trzeba zrobić wszystko, żeby liczba niedożywionych dzieci wynosiła zero. Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafi wydawać grube miliony na megalomańskie inwestycje typu Pałac Saski, a nie potrafi skończyć z problemem niedożywienia wśród najmłodszych. Lewica nie ma wątpliwości, że trzeba zrobić wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przez konsekwencjami szalejącej drożyzny. To nie jest czas na połowiczne rozwiązania, ale na takie, które robią realną różnicę i pomagają spiąć trzeszczący w szwach budżet. Zapewnienie dzieciakom bezpłatnego obiadu w szkole i odciążenie w tej kwestii rodziców to w dobie kryzysu realna pomoc dla setek tysięcy polskich rodzin.

Ustawa “Bezpłatny posiłek dla każdego ucznia: to kolejna ustawa z pakietu Bezpieczna Rodzina, który obejmuje także takie rozwiązania jak 20-procentowa podwyżka dla budżetówki, zamrożenie rat kredytów na poziomie z grudnia 2019 r., program budowy tanich mieszkań na wynajem czy zamrożenie marż gigantów energetycznych i obniżki cen energii. Projekt ustawy znajdą państwo w załączniku. Przedstawicielką wnioskodawców jest posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

reklama

W drugiej części konferencji omówiono kwestię dożywiania najuboższych w Olsztynie. Razem od dłuższego czasu monitoruje system dożywiania w związku z licznymi skargami, które wpływają do partii od mieszkanek i mieszkańców miasta. – W Olsztynie 1 posiłek z miejskiego budżetu kosztuje 18 złotych. Za tę kwotę beneficjenci programu otrzymują jedzenie tragicznej jakości. Pokazujemy to Państwu na zdjęciach. Od dłuższego czasu monitorujemy sytuację. Osoby otrzymują na posiłki rozgotowany makaron z serem. I to ma kosztować 18 złotych? Kiedy w komercyjnych stołówkach w takiej cenie są dwudaniowe obiady? – pytała podczas konferencji Małgorzata Matuszewska-Boruc.

– Jestem w stałym kontakcie z Dyrektorką Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Panią Kierownik MOPS-u, która odpowiada m.in. za realizację programu “Posiłek w szkole i w domu”. – mówiła dalej Matuszewska-Boruc. – W ciągu wielu spotkań przedstawiliśmy skargi i uwagi, spływające do Razem Olsztyn, od beneficjentów programu na jakość otrzymywanych posiłków, głównie wydawanych przez Spółdzielnie Socjalną Smaki. Podczas tych spotkań narodził się pomysł stworzenia stołówki miejskiej – jadłodajni w Olsztynie, która działałaby dla programu „Posiłek w szkole i w domu”, jak i dawałaby możliwość wykupienia niedrogiego posiłku dla Olsztynian. Podobne instytucje istnieją w innych miastach wojewódzkich i w zdecydowanie lepszy sposób dbają o dożywianie najuboższych mieszkańców.

Razem pismo w tej sprawie złożyło w biurze u Pana Prezydenta Grzymowicza.

Ciepły posiłek dla każdego ucznia i utworzenie miejskiej jadłodajni w Olsztynie? polityka Olsztyn, Wiadomości
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mariusz
14 października 2022 12:46

Jako rodzic 3 dzieci uważam że to rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom żeby miały co jeść w domu czy w szkole a nie rząd. Niech może ci rodzice rusza swoje leniwe tyłki do roboty a nie tylko liczyć co rząd im da jeszcze z socjalow. Wstyd dla takich leniwych rodziców.

Stasiek
14 października 2022 10:31

Dla glodnych dzieciakow pasowaloby dac na wejsciu rano kanapke i napoj. Zanim doczeka do obiadu glodny, nie bedzie mogl sie skupic na lekcji.

Polecane
Ogłoszenia