10 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Mandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy przekroczyli granicę z obwodem kaliningradzkim

GołdapMandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy przekroczyli granicę z...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy weszli na pas drogi granicznej i przekroczyli tzw. zieloną granicę z obwodem kaliningradzkim, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia – podała we wtorek warmińsko-mazurska Straż Graniczna.

reklama

Trzyosobowa rodzina z powiatu wołomińskiego wybrała się na wyprawę rowerami w rejon granicy polsko-rosyjskiej. Przeszli pod szlabanem stojącym w poprzek drogi dojazdowej do granicy, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wszystko zarejestrowały urządzenia monitorujące granicę.

„50-letni mężczyzna stał na pasie drogi granicznej i robił zdjęcia, natomiast jego młodsza o rok żona i 12-letnia córka pozowały przy rosyjskim słupie” – poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

reklama

Niedługo potem turyści zostali wylegitymowani przez patrol SG z placówki w Baniach Mazurskich. Przyznali się do popełnionych wykroczeń: wejścia na pas drogi granicznej i fotografowania słupów granicznych przez mężczyznę oraz przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez jego żonę. Zostali ukarani mandatami łącznej wysokości 500 zł.

Właściciel rzekomego „prezentu” przewoził misia bez żadnych dokumentów

Według SG, w tym roku na polsko-rosyjskiej granicy doszło już do ponad 35 przypadków wejścia na pas drogi granicznej podczas wycieczek lub grzybobrania. Było też około 10 przypadków przekroczenia granicy wbrew przepisom, niektóre z nich w celach migracyjnych.

reklama

Straż Graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

Służby apelują, żeby w czasie wycieczek czy grzybobrania zwracać uwagę na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy „przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami”.

Rosjanka myślała, że po dwóch latach zapomnieli o jej karze

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama