2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy przekroczyli granicę z obwodem kaliningradzkim

GołdapMandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy przekroczyli granicę z...

Mandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy weszli na pas drogi granicznej i przekroczyli tzw. zieloną granicę z obwodem kaliningradzkim, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia – podała we wtorek warmińsko-mazurska Straż Graniczna.

reklama

Trzyosobowa rodzina z powiatu wołomińskiego wybrała się na wyprawę rowerami w rejon granicy polsko-rosyjskiej. Przeszli pod szlabanem stojącym w poprzek drogi dojazdowej do granicy, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wszystko zarejestrowały urządzenia monitorujące granicę.

„50-letni mężczyzna stał na pasie drogi granicznej i robił zdjęcia, natomiast jego młodsza o rok żona i 12-letnia córka pozowały przy rosyjskim słupie” – poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

reklama

Niedługo potem turyści zostali wylegitymowani przez patrol SG z placówki w Baniach Mazurskich. Przyznali się do popełnionych wykroczeń: wejścia na pas drogi granicznej i fotografowania słupów granicznych przez mężczyznę oraz przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez jego żonę. Zostali ukarani mandatami łącznej wysokości 500 zł.

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją

Według SG, w tym roku na polsko-rosyjskiej granicy doszło już do ponad 35 przypadków wejścia na pas drogi granicznej podczas wycieczek lub grzybobrania. Było też około 10 przypadków przekroczenia granicy wbrew przepisom, niektóre z nich w celach migracyjnych.

reklama

Straż Graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

Służby apelują, żeby w czasie wycieczek czy grzybobrania zwracać uwagę na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy „przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami”.

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją

W okolicach Grzechotek ruszyła budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją