4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Czym grozi niedobór mazi stawowej?

Materiał zewnętrznyCzym grozi niedobór mazi stawowej?

Niedobór mazi stawowej zawsze wiąże się z bardzo silnymi objawami bólowymi. Może prowadzić także do poważnych problemów z poruszaniem kolanem. Niestety wciąż wzrasta liczba pacjentów, którzy mają problemy z chrząstką stawową w kolanie. Nierzadko wiąże się to z nadmierną wagą, starzeniem się, lecz także wykonywaniem sportów obciążających stawy.

Maź stawowa – czym jest?

Maź stawowa nazywana jest często płynem stawowym. Jest to zatem substancja wypełniająca wolne przestrzenie znajdujące się w jamie stawowej. Płyn stawowy wytwarzany jest przez błony maziowe. Poza funkcją ochronną maź skutecznie zapobiega tarciu poszczególnych struktur, jakie znajdują się w stawie.

Co więcej, maź stawowa pełni także funkcje odżywcze. Jest to bardzo ważne, gdyż chrząstka stawowa nie jest połączona z naczyniami krwionośnymi ani limfatycznymi. Tym samym nie może w ten sposób otrzymać substancji odżywczych. Jednak dzięki procesowi dyfuzji substancje zawarte w płynie stawowym mogą dostać się do wnętrza chrząstki stawowej. Oznacza to, że maź jest kluczowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania stawów. W sytuacjach niedoboru mazi stawowej stosuje się leczenie objawowe, które polega na zwalczaniu bólu oraz likwidacji procesu zapalnego. Przystępne ceny biolevox ha one sprawiają, że jest to produkt często wykorzystywany podczas leczenia stawów.

Niedobory mazi stawowej

Zbyt niska ilość mazi stawowej negatywnie wpływa na odżywianie tkanki chrzęstnej, zaburzając w ten sposób jej prawidłowe działanie. Najczęściej przyczyną niedoboru mazi stawowej jest zbyt intensywne uprawianie sportów, które bezpośrednio obciążają stawy. Do przyczyn zalicza się także niedostosowanie treningów do własnych możliwości i wieku czy zbyt duża masa ciała. Otyłość poza doprowadzeniem do niedoboru mazi stawowej może także bardzo przeciążać stawy i powodować zmiany w chrząstce stawowej. Nierzadko niedobory mazi powstają w wyniku niewłaściwie leczonych kontuzji stawów, przewlekłych chorób więzadeł i ścięgien.

Niezależnie od przyczyny niedoboru mazi stawowej konieczne jest podjęcie właściwego leczenia. Uszkodzenia na powierzchni chrząstki stawowej są nie tylko uciążliwe i powodują problemy z poruszaniem się, lecz także prowadzą do bardzo silnego bólu. Niestety w przypadku znaczących uszkodzeń chrząstki stawowej podjęcie leczenia przyczynowego jest niezwykle trudne.

Konsekwencje braku mazi stawowej

W przypadku bardzo intensywnej eksploatacji stawów, na przykład w związku z intensywnym wysiłkiem fizycznym, znacznie wolniej zachodzi regeneracja stawów. Jednocześnie zwalniają procesy odbudowy chrząstki, co może prowadzić do jej stałej degeneracji. Konsekwencją tego są trwałe zmiany w strukturach stawu, powodujące odsłonięcie tkanek kostnych. Wywołuje to:

  • ogromny ból,
  • zesztywnienie stawów,
  • ograniczenie motoryki,
  • problemy z poruszaniem się.

Dodatkowo brak wystarczającej ilości mazi stawowej powoduje małe możliwości amortyzacyjne. Skutkami mogą być również problemy z samodzielnym poruszaniem się, powodowane znacznym ograniczeniem ruchu.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane