13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Nowy związek zawodowy dla kierowników w olsztyńskim ratuszu

OlsztynNowy związek zawodowy dla kierowników w olsztyńskim ratuszu
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od grudnia zeszłego roku trwa konflikt pomiędzy prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem a należącymi do jedynego do tej pory związku zawodowego „Symetria” pracownikami ratusza. Teraz powstał nowy związek.

„Specjaliści” – związek zawodowy kadry kierowniczej

reklama

Dotychczas w olsztyńskim ratuszu funkcjonował jeden związek zawodowy: Związek Zawodowy Pracowników Administracji Samorządowej Urzędu Miasta Olsztyna. Niedawno powstał nowy: „Specjaliści” Urzędu Miasta Olsztyna, którego prezesem został Krzysztof Otoliński, Dyrektor Biura Promocji i Turystyki.

Po co drugi związek zawodowy?

Krzysztof Otoliński mówi, że zależy im na tym, żeby wybrzmiał również głos kadry kierowniczej i specjalistów. Zgadza się z „Symetrią” w kwestii podwyżek, uważa, że zaproponowane przez miasto kwoty są zbyt niskie, ale jednocześnie chce, aby były bardziej „proporcjonalne” i zależne od pracy, a nie miały charakter socjalny.

Biedronka otworzyła magazyn w Stawigudzie. Zatrudnienie znajdzie tutaj 600 osób
reklama

„Totalną bzdurą” nazwał plotki, aby „Specjaliści” mieli „chronić” kadrę kierowniczą przed „Symetrią”.

Spór pomiędzy prezydentem Grzymowiczem a „Symetrią”

Konflikt pomiędzy prezydentem Olsztyna a członkami „Symetrii” trwa od grudnia zeszłego roku. Wtedy okazało się, że w budżecie na 2022 rok znalazły się pieniądze na wysokie podwyżki dla prezydenta i radnych, a dla pracowników zaplanowano po 300 złotych. Chociaż niektórzy radni odnieśli się krytycznie do tych zapisów, w większości je poparli.

reklama

Wobec tak rażącej dysproporcji oraz głodowych pensji szeregowych pracowników ratusza, członkowie związku zawodowego „Symetria” wystąpili z żądaniem podwyżek o 1500 złotych brutto. Gdy nie doszło do porozumienia z władzami miasta, rozpoczął się trwający do dziś spór zbiorowy, do którego dołączyły też inne związki: Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej przy DPS „Kombatant” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników MOPS i Zespołu Żłobków Miejskich w Olsztynie.

Spadła liczba bezrobotnych, ale wkrótce może się to zmienić

Związkowcy wielokrotnie protestowali na ulicach, teraz przyszedł czas na inne, zapowiadane wcześniej działania. Na ulice wyjechał samochód z billboardem, na którym porównano zarobki prezydentów Olsztyna i Warszawy. Piotr Grzymowicz nazwał to „zabiegiem demagogicznym”.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama