2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Basen w mazurskim ośrodku rządowym tylko za ponad 7 milionów złotych

OlsztynBasen w mazurskim ośrodku rządowym tylko za ponad 7 milionów złotych

Drożyzna uderza w Polaków, a urzędnicy planują remont basenu w rządowym ośrodku wypoczynkowym w Łańsku. Zamierzają za to zapłacić ponad 7 milionów złotych. Posłowie pytają, czy w obecnych czasach ta inwestycja jest naprawdę najpilniejsza.

Baza szkoleniowo-wypoczynkowa dla rządu i KPRM, z basenem, sauną i siłownią

reklama

Mazurski ośrodek wypoczynkowy, malowniczo położony w lesie nad jeziorem, należy do Kancelarii Premiera. Odwiedzali go I sekretarze KC PZPR, jak Władysław Gomułka czy Edward Gierek, ale także zagraniczni goście, jak choćby Fidel Castro.

W tej chwili ośrodek jest nieczynny – zostali w nim zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy, a na terenie trwają prace remontowe. Odnowiono już willę Stynka („premierówkę”), teraz czas na basen z sauną i siłownią.

„Modernizacja jest konieczna”

reklama

Basen mieści się w osobnym budynku na terenie ośrodka. Jego remont podzielono na trzy etapy.

Jak poinformował „Fakt”, Centrum Informacyjne Rządu uważa modernizację za konieczną. Basen jest użytkowany od 1968 roku i przez ten czas budynek, jego wyposażenie i instalacje uległy technicznemu zużyciu i w tej chwili są poddawane gruntowemu remontowi.

Etap I, ekologiczny – 3,85 miliona złotych

reklama

Prace dotyczą oszczędności energii, zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji do atmosfery szkodliwych substancji, i mają zostać zakończone do 5 marca 2023 roku. Obejmują między innymi: docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę i ocieplenie dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy oświetlenia na energooszczędne LED. Zostanie zbudowana instalacja wentylacji mechanicznej w odzyskiem ciepła i zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Energią będzie zarządzać komputerowy system, zostaną wyremontowane sauna i siłownia.

Od czerwca do olsztyńskiego starostwa już tylko z kartą

Ten etap trwa od lutego.

Centrum Informacyjne Rządu zaznacza, że działania na tym etapie są wykonywane w ramach projektu współfinansowanego z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Etap II, basen – 3,3 miliona złotych

Ta część dotyczy przebudowy, prac remontowych i modernizacyjnych wewnątrz budynku basenu.

Właśnie po raz drugi ogłoszono przetarg na realizację tego zadania – po raz drugi, ponieważ poprzedni unieważniono kilka tygodni temu.

Wykonawca będzie zobowiązany wymienić posadzki, przebudować pomieszczenia siłowni, saun, szatnie i łazienki, i będzie miał na to czas do 31 grudnia 2022 roku.

Basen w mazurskim ośrodku rządowym tylko za ponad 7 milionów złotych finanse Olsztyn, Wiadomości
Centrum Obsługi Administracji Rządowej / Materiały prasowe

– Zakres rzeczowy obejmuje między innymi przebudowę zaplecza basenu na parterze i poziomie -1 (roboty budowlane i instalacyjne, wyposażenie), wykonanie pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, wykonanie saun, przebudowę drogi dojazdowej oraz wykonanie miejsc postojowych, przebudowę instalacji zewnętrznych w terenie, przebudowę oświetlenia zewnętrznego terenu, wykonanie instalacji elektrycznych w hali basenowej, a także instalacji słaboprądowych – wyjaśniają „Faktowi” pracownicy CIR, którzy szacują koszty tego etapu na 3,3 miliona złotych netto.

Ruszają konkursy z funduszy unijnych na lata 2021-2027

Opozycja dziwi się

Posłowie opozycji zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji szalejącej inflacji i wzrostu kosztów życia, taka inwestycja nie jest pilna ani niezbędna.

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 przypomina, że na remont rządowego ośrodka w Łańsku w zeszłym roku wydano już 1,6 miliona złotych, między innymi na samo myjące toalety. Zaznacza też, że już wtedy, przy okazji prac nad budżetem, posłowie pytali Kancelarię Premiera o zasadność takich wydatków.

Remont 230-metrowej willi Stynka obejmuje między innymi instalację ogrzewania podłogowego, położenie dębowych parkietów czy podświetlane toalety z regulacją temperatury i siły natrysku. Koszty oszacowano na 715 tysięcy złotych.

Kancelaria Premiera: skorzystają wszyscy

Centrum Informacji Rządowej zapewnia, że z ośrodka i basenu będą mogli korzystać także klienci z zewnątrz – po zakończeniu prac modernizacyjnych i ustabilizowaniu sytuacji międzynarodowej. 

Czemu to taka pilna inwestycja, nie  wyjaśnia.

źródło: Fakt

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Obajtek
3 czerwca 2022 08:45

Phi, 7 milionów, grosze.

dis
3 czerwca 2022 08:30

Patrzcie, jak te materiały budowlane podrożały. Normalnie by wydali na to 5 milionów, a teraz wydadzą 7 (nie swoich) milionów.

Popularne
Ogłoszenia

W Olsztynie wzrosną ceny pochówków

W Olsztynie wzrosną ceny pochówków