Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy o Akademii Kopernikańskiej z poprawkami redakcyjnymi i doprecyzowującymi. Według pomysłodawców, nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększać jej konkurencyjność, a także zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Projekt zakłada wiele form finansowania badań naukowych, a także raz na pięć lat organizowany będzie Światowy Kongres Kopernikański.
Komisja zarekomendowała przyjęcie ustawy z poprawkami redakcyjnymi i doprecyzowującymi, a także poprawką merytoryczną do propozycji zmiany podległości Polskiej Akademii Kosmicznej. Z kolei wniosek opozycji o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu i o wysłuchanie publiczne nie przeszedł.
Na posiedzeniu komisji pojawiły się również głosy krytyki wobec projektu. Wskazywano na niemerytoryczny charakter projektu oraz na to, że akademia będzie dublować kompetencje już istniejących instytucji naukowych. Przedstawiciele środowiska naukowego również skrytykowali projekt jako “całkowicie niemerytoryczny”, polityczny i dający prawo politykom do decydowania o członkach akademii, przyznawaniu nagród, grantów i innych rodzajów funduszy.
Autorzy regulacji podnoszą, że celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Krytycy wskazują jednak, że finansowanie nauki w Polsce jest względnie niskie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej i że tworzenie nowej instytucji naukowej “mija się z celem”.
Łączne wydatki dla budżetu państwa związane z obwiązywaniem ustawy w zakresie kosztów organizacji i funkcjonowania szacowane są na kwotę 25 mln zł rocznie.
Źródło: PAP
Niewątpliwie ten twór wzmocni konkurencję we włażeniu w d….pę władzom ministerstwa. Banda i…..ów.