W Jagodnie Wielkim w powiecie giżyckim na Mazurach dokonano niesamowitego odkrycia. Podczas prowadzonych prac przy budowie sieci wodociągowej odsłonięto zabytki z czasów wpływów rzymskich.
Nadzór archeologiczny
Budowa wodociągu w Jagodnie Wielkim była prowadzona pod nadzorem archeologicznym. To rodzaj badań archeologicznych, które prowadzone są przy okazji robót budowlanych lub ziemnych, i którym towarzyszy stale archeolog. Dokumentuje on wszystkie obiekty, które mogą mieć charakter zabytkowy, a w szczególnych przypadkach może nawet wstrzymać prowadzone prace. Dzieje się tak, gdy ekipa natrafi na zabytek nieruchomy albo ruchomy, ale wymagający konsultacji z konserwatorem. Jeśli odkrycie dotyczy obiektu dziedzictwa, konserwator może przekształcić nadzór archeologiczny w przedinwestycyjne badania wykopaliskowe.
Odkrycie w Jagodnie Wielkim
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie poinformował, że w Jagodnie Wielkim, w trakcie prowadzenia nadzoru archeologicznego w związku z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, znaleziono siedem obiektów: piec służący do wytopu żelaza (dymarkę) i sześć jam osadniczych. Datuje się je na późny okres wpływów rzymskich i początkowy okres wędrówek ludów kultury bogaczewskiej.
– To poszerza naszą wiedzę na temat dawnego osadnictwa na tych terenach. W jamach osadniczych odkryto głównie fragmenty naczyń, ceramikę „gospodarczą”, kamień żarnowy, pojedynczy fragment szlaki żelaznej i rozcieracz. Jeden z obiektów jest prawdopodobnie pozostałością pieca kopułkowego, do którego analogią znane są piece o podobnej konstrukcji z terenu Mazowsza już od wczesnej epoki żelaza – mówi Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.
źródło: mazury24, fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków