9 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Ponad 340 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie

ElblągPonad 340 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 340 tys. zł zadośćuczynienia przyznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Elblągu Wojciechowi W. za niesłuszne tymczasowe aresztowanie, trwające ponad 17 miesięcy. Mężczyzna został w 2021 r. prawomocnie uniewinniony od oskarżenia o dokonanie gwałtu.

reklama

Wojciech W. został zatrzymany w 2019 r. po tym, jak 18-letnia dziewczyna zawiadomiła policję, że została przez niego odurzona alkoholem i zgwałcona. Wykorzystując stan upojenia, miał też zrobić jej nagie zdjęcia. W sumie spędził w areszcie 17 miesięcy i pięć dni.

W 2020 r. elbląski sąd rejonowy skazał mężczyznę na trzy lata i dwa miesiące pozbawienia wolności. Jednak w ubiegłym roku Wojciech W. został przez Sąd Okręgowy w Elblągu prawomocnie uniewinniony od popełnienia zarzucanych mu czynów. Sąd oparł się przy tym na nowych dowodach, w szczególności opinii kolejnych biegłych. Prokuratura wniosła od tego wyroku kasację, którą Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadną.

W piątek zostanie zamknięty wlot w ul. Augustowską na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Żołnierskiej
reklama

Po uniewinnieniu mężczyzna wystąpił o 525 tys. zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie.

W poniedziałek elbląski sąd okręgowy przyznał mu zadośćuczynienie wysokości 344 tys. zł, wraz z odsetkami od uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty. Oddalił roszczenie w pozostałym zakresie. Orzeczenie jest nieprawomocne.

reklama

Wojciecha W. nie było w poniedziałek na ogłoszeniu wyroku w sądzie. „Myślę, że mój klient będzie usatysfakcjonowany tym wyrokiem. Wnioskowaliśmy o wyższe zadośćuczynienie, przyjmując tysiąc złotych za każdy dzień niesłusznego aresztowania, ale sąd wycenił to inaczej. Nie będziemy tego kontestować” – powiedział jego pełnomocnik mec. Janusz Patralski.

Zdaniem adwokata, jest to prawdopodobnie najwyższe jak dotąd w okręgu elbląskim zadośćuczynienie zasądzone za niesłuszne aresztowanie. Jak mówił, sąd wziął pod uwagę m.in. długi okres aresztowania i to, że wnioskodawca nie przebywał nigdy wcześniej w zakładzie karnym.

PKP Intercity: w długi weekend sierpniowy więcej pociągów

W ustnym uzasadnieniu sąd ocenił, że ze względu na seksualny charakter zarzutów Wojciech W. był narażony na szykany psychiczne ze strony innych osadzonych, nie ma natomiast dowodów, że doświadczył z tego powodu przemocy fizycznej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×