12 C
Olsztyn
środa, 25 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pierwsza grupa z Ukrainy już zamieszkała w Bratniaku. Blisko 500 uchodźców może znaleźć tu schronienie

OlsztynPierwsza grupa z Ukrainy już zamieszkała w Bratniaku. Blisko 500 uchodźców może...

Blisko pół tysiąca uchodźców wojennych z Ukrainy będzie mogło zamieszkać w dawnym akademiku „Bratniak” w Olsztynie – podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Budynek jest już przygotowany na ich przyjęcie; pierwsza grupa spodziewana jest w środę.

reklama

W 10-piętrowym budynku przy ul. Żołnierskiej są miejsca dla 480 osób. Dawny dom studencki nazywany „Bratniakiem” przestał pełnić tę funkcję od lipca ubiegłego roku. Teraz – na mocy porozumienia z władzami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – zarządzanie obiektem przejęły służby kryzysowe wojewody.

„Dzisiaj go oficjalnie otwieramy, czekamy na przyjazd pierwszego autokaru z uchodźcami. Wszystko jest przygotowane. Wcześniej trzeba było przeprowadzić trochę prac porządkowo-konserwatorskich i doposażyć, m.in. w pościel czy środki higieniczne” – powiedział wczoraj rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Reaktywacja oddziału Fundacji Mam Marzenie w Olsztynie
reklama

Jak mówił, uchodźcy z Ukrainy będą mieli zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, a w razie potrzeby pomoc medyczną i psychologiczną oraz kontakt z tłumaczem.

Część przedmiotów, z których będą korzystać mieszkańcy „Bratniaka”, pochodzi ze zbiórki przeprowadzonej wśród pracowników urzędu wojewódzkiego. Dostarczyli oni m.in. wyposażenie pokoju zabaw, sztućce, kubki i naczynia kuchenne.

reklama

Dawny akademik przy ul. Żołnierskiej jest największym z budynków w Olsztynie przeznaczonych dotychczas na potrzeby uchodźców. Zorganizowane grupy mieszkają już m.in. w schronisku Relaks, hotelu BW Olsztyn, hostelu Banku Żywności i w Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży. Nie wiadomo, jak wielu uchodźców z Ukrainy przebywa w kwaterach prywatnych.

źródło: PAP, fot. Urząd Wojewódzki

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×