12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Tylko fikcja? Przewidział atak Rosji w 2022 roku. Zapowiada śmierć królowej Elżbiety i Angelik Merkel

KrajTylko fikcja? Przewidział atak Rosji w 2022 roku. Zapowiada śmierć królowej Elżbiety...

W 2022 roku oskarżana o wywoływanie niepokoju na świecie Rosja rezygnuje z udziału w organizacjach międzynarodowych i atakuje Ukrainę w celu „utrzymania stabilności w bratnim kraju”. Przez Europę przelewa się fala uchodźców. Brzmi znajomo?

Serialowy wątek

reklama

To jeden z wątków wyświetlanego przez BBC od 2019 roku serialu „Rok za rokiem”, który nawet brytyjski „Guardian” nazywa przerażającym.

„Years and Years”, jak w oryginale nazywa się produkcja, powstał we współpracy z HBO, zagrała w nim Emma Thompson i został obwołany „serialem kapitalnym” przez krytyków i widzów – obie te grupy wystawiły mu po 90 procent pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. Klimatem jest porównywany do netflixowego „Czarnego lustra”, jednak nie odniósł sukcesu. Być może z uwagi na fakt, że samo HBO nie miało w 2019 roku tak rozbudowanego marketingu, a był prezentowany na nieistniejącym już dzisiaj HBO GO i BBC, i przez to nie trafił do szerszej publiczności. Nie stało się tak także pomimo przedstawianej w serialu pandemii, tak aktualnej w ostatnich latach.

Scenarzysta – wizjoner

reklama

Twórcą i scenarzystą „Roku za rokiem” jest Russel T. Davies, znany z „Doktora Who”. Trafnie analizuje zachodzące obecnie zmiany klimatu, skutki agresji zbrojnych, napięć geopolitycznych czy używania taktycznych pocisków jądrowych, ale też przewiduje ich następstwa.

Papież zadziwił znowu świat swoją wypowiedzią. Mówi o "szczekaniu NATO"

O czym jest serial „Rok za rokiem”?

Serial przedstawia losy rodziny Lyonsów, złożonej z kilkunastu indywidualistów, stanowiących praktycznie każdą istniejącą mniejszość. Być może polskiemu odbiorcy będzie trudniej się przez to z nią utożsamić, jednak przeżywa ona znane nam wszystkim sytuacje: tłumy przed bankomatami w związku z obawą o utratę płynności finansowej, stacjami paliw (śledzenie rosnących kosztów) czy urzędami (kolejki po paszporty).

reklama

Serial przedstawia wiele sytuacji, które już się wydarzyły, i przez to pozostałe wydają się niepokojąco prawdopodobne. Poza rosyjską napaścią na Ukrainę zobaczymy tu śmierć królowej Elżbiety w 2022 roku i Angeli Merkel w 2023 roku, ukraiński kryzys uchodźczy (lata 2022 – 2030), ograniczanie swobód obywatelskich (odgradzanie niektórych dzielnic dużych miast), zwiększenie liczby osób zawierzających pseudonaukom (płaska Ziemia, „plandemie” i tym podobne), wyginięcie prawie połowy populacji ptaków i większości owadów, używanie deepfake’ów przez polityków, drugą turę prezydentury Trumpa w USA (i wywołanie wojny z Chinami), upadek banków i utratę oszczędności przez zwykłych obywateli w 2022 roku, zapaść firm farmaceutycznych, skutkującą brakiem leków, dojście do władzy we Francji w 2027 roku Le Pen, a w Hiszpanii skrajnej lewicy, Grexit, bankructwo Węgier, długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej, głód, nową odmianę grypy, kilkutygodniowe opady deszczu i powodzie, przymusowe domeldowywanie uchodźców do prywatnych mieszkań, przymusową relokację uchodźców do (przypominających koncentracyjne) obozów. I to wcale nie jest koniec tego, co przygotował dla nas twórca serialu.

Dwie niepełnoletnie siostry zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy

Przerażający świat

Russel T. Davies stworzył przerażający świat i, co gorsza, jego przewidywania znajdują uderzające odzwierciedlenie w rzeczywistości. I nawet jeśli nie wszystkie zaprojektowane wydarzenia mają miejsce, oglądanie „Roku za rokiem” z dzisiejszej perspektywy jest co najmniej niepokojące. Bo – biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka miesięcy temu nikt poza Putinem nie wierzył, że Rosja zaatakuje Ukrainę – urzeczywistnienie tej wizji wcale nie wydaje się już niemożliwe.

źródło: wp.pl

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×