16 C
Olsztyn
czwartek, 26 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po której są stronie? Chiny zajęły oficjalne stanowisko ws. wojny na Ukrainie

KrajPo której są stronie? Chiny zajęły oficjalne stanowisko ws. wojny na Ukrainie

Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie. „Nasze podejście jest podzielane przez większość krajów świata” – oświadczył minister spraw zagranicznych Chin w sobotę wieczór. Oficjalny komunikat resortu opublikowano w niedzielę.

reklama

W oświadczeniu chińskiego MSZ nie padły słowa potępiające Rosję za napaść wojenną na Ukrainę – podkreślają agencje.

„Chiny nigdy nie zaakceptują żadnego zewnętrznego przymusu czy presji w stosunkach międzynarodowych. Będą się też stanowczo przeciwstawiać wszelkim bezpodstawnym oskarżeniom czy podejrzeniom kierowanym pod adresem Chin” w kontekście ukraińskiego kryzysu wojennego – zadeklarował minister Wang Yi w sobotę wieczorem podczas briefingu prasowego w Pekinie.

reklama

W ocenie agencji Reutera słowa Wanga Yi są reakcją na ostrzeżenie, jakie skierował pod adresem chińskiego przywódcy Xi Jinpinga prezydent USA Joe Biden podczas piątkowej rozmowy telefonicznej. Biden ostrzegł w niej XI przed poważnymi konsekwencjami, jakie poniosą Chiny, jeśli udzielą Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą pomocy materialnej. Wojna na Ukrainie była głównym tematem wideokonferencji Bidena i Xi w piątek.

Chiny oficjalnie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a chińscy przedstawiciele i tamtejsze media publiczne winę za wojnę przypisują NATO. Wielu ekspertów zwraca przy tym uwagę, że ze względu na rosnące uzależnienie Moskwy od Pekinu zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej, ChRL posiada wystarczające instrumenty nacisku, by wymusić na Rosji deeskalację, ale tego nie czyni.

reklama

Niedzielny komunikat chińskiego MSZ również odwołuje się do piątkowej rozmowy przywódców Chin i USA, zmieniając nieco optykę. Przywódca ChRL miał podczas niej oświadczyć, że „wojna na Ukrainie musi zakończyć się jak najszybciej”; „wezwał też państwa NATO do podjęcia dialogu z Moskwą”.

Co się dzieje? W całej Polsce czeka nas wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych

Władze Chin konsekwentnie podkreślają, że w pełni uznają suwerenność Ukrainy, ale w oficjalnych oświadczeniach wskazują też, że Rosja ma uzasadnione obawy dotyczące jej bezpieczeństwa, co wymaga uwzględnienia przez pozostałych partnerów. Chiny nie akceptują też stosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji i obywateli Federacji Rosyjskiej, uważając je za niedopuszczalną formę nacisku w stosunkach międzynarodowych.

Johnson wzywa Chiny, by porzuciły neutralność i potępiły rosyjską napaść

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał w niedzielę Chiny, by porzuciły neutralne stanowisko i potępiły napaść Rosji na Ukrainę. Wyraził przy tym przekonanie, że w Pekinie zaczynają rosnąć wątpliwości co do dalszej neutralnej pozycji.

Johnson w rozmowie z „The Sunday Times” powiedział, że wojna na Ukrainie jest walką dobra ze złem, a popieranie Rosji jest jak wybór złej strony w II wojnie światowej. Oskarżył przy tym prezydenta Rosji Władimira Putina o próbę ustanowienia nowego autorytarnego porządku świata i ostrzegł Chiny, że ryzykują znalezieniem się po niewłaściwej stronie historii.

„W miarę upływu czasu i gdy liczba rosyjskich okrucieństw będzie się piętrzyć, myślę, że będzie się to stawać coraz trudniejsze i politycznie zawstydzające dla ludzi, którzy aktywnie lub pasywnie aprobują inwazję Putina” – powiedział brytyjski premier.

Najwięksi pracodawcy z Olsztyna i regionu nie wycofali się z Rosji, mimo to chcą zatrudniać Ukraińców

Jak dodał, ci, którzy myśleli, że mogą siedzieć z założonymi rękami, mają teraz „poważne dylematy”. „Myślę, że w Pekinie zaczynają się pojawiać pewne wątpliwości” – ocenił.

Chiny nie potępiły jeszcze działań Rosji, a kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że Moskwa poprosiła je o pomoc. W piątek prezydent USA Joe Biden ostrzegł Chiny, że jeśli udzielą pomocy, to będą „konsekwencje”. W sobotę chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi nazwał stanowisko kraju „obiektywnym i sprawiedliwym”,

„Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie” – oświadczył, dodając, że jego kraj nie będzie ulegać zewnętrznym naciskom w tej sprawie. „Chiny będą się też stanowczo przeciwstawiać wszelkim bezpodstawnym oskarżeniom czy podejrzeniom kierowanym pod adresem Chin” – zaznaczył.

Wiceszef dyplomacji obwinia NATO za wojnę w Ukrainie

Wiceszef chińskiego MSZ Le Yucheng w sobotę obwinił NATO za wojnę w Ukrainie i skrytykował Zachód za wprowadzone przeciwko Rosji sankcje – przekazała agencja Associated Press.

Podczas konferencji w Pekinie pod nazwą „Relikt Zimnej Wojny”, zastępca ministra spraw zagranicznych Chin ostrzegł, że dalszy rozwój wojny (pomiędzy Rosją a Ukrainą ) może spowodować „reperkusje zbyt przerażające, by nawet się nad nimi zastanawiać”.

„Sankcje przeciw Rosji rozszerzyły się do tego stopnia, że teraz globalizacja służy za broń. Nie oszczędzono nawet sportowców, kultury, sztuki, czy rozrywki” – mówił Yucheng.

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×