reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ostatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach

OlsztynOstatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach

Trwają ostatnie prace przy budowie zbiornika retencyjnego Sikorskiego – Paukszty. Docelowo będzie to część wyczekiwanego przez mieszkańców parku Nagórki – Jaroty.

reklama

Dotychczas był to teren porośnięty chaszczami i choć wciąż nie został oficjalnie odebrany,  już pierwsi mieszkańcy zaczynają z niego korzystać. Mowa o nowym miejscu na rekreacyjnej mapie Olsztyna, zloalizowanym pomiędzy ulicami Sikorskiego i Paukszty. 

– Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych wybudowaliśmy tam zbiornik retencyjny i zagospodarowaliśmy teren wokół niego w taki sposób, by mieszkańcy mogli tu wypoczywać – mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – dzięki zbiornikowi nie będzie dochodziło tu do lokalnych podtopień i poprawi się mikroklimat w mieście. Retencjonowana woda  będzie też mogła, w razie potrzeby, służyć straży pożarnej, lub drogowcom, do podlewania zieleni miejskiej oraz mycia ulic i chodników.

reklama

Poza takimi, praktycznymi rozwiązaniami, mieszkańcy zyskają niemal 4 hektarowy, oświetlony, klimatyczny park  z  fontanną, tarasami, grillami, trampolinami, placem zabaw i ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Park, w którym posadzonych zostało 150 drzew, tysiące krzewów i bylin.

– Niestety realizacja tego zadania okazała się trudniejsza niż mogliśmy na początku przypuszczać. – mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor ratuszowego Wydziału Inwestycji Miejskich – Oddanie tego terenu wydłużyło się w związku z problemami gruntowo – wodnymi, które napotkaliśmy podczas prac. Musieliśmy je wzmocnić i  dociążyć. Najprawdopodobniej w kwietniu dokonamy odbioru inwestycji.

reklama

Budowa zbiornika retencyjnego jest pierwszym etapem zagospodarowania terenu między Nagórkami a Jarotami, już wkrótce dzięki głosom mieszkańców, z pieniędzy Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tu park. W planach jest wykonanie oświetlenia, oraz budowa ciągów pieszych i pieszo-rowerowych o długości około 220 metrów. Do tego  zaplanowano min. nasadzenie dodatkowych 150 drzew i posadowienie kolejnych koszy i ławek.

Budowa zbiornika retencyjnego Sikorskiego – Paukszty, to część ogromnego projektu  gospodarowania wodami opadowymi na terenie Olsztyna, dofinansowanego ze środków unijnych. W sumie w Olsztynie powstało 6 nowych zbiorników, a 2 zostały przebudowane.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×