4 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Lidia Staroń uważa, że sędzia Paweł Juszczyszyn skrzywdził tę rodzinę. Składa skargę do Sądu Najwyższego

OlsztynLidia Staroń uważa, że sędzia Paweł Juszczyszyn skrzywdził tę rodzinę. Składa skargę...

Senator Lidia Staroń ogłosiła w czwartek na konferencji prasowej, że złożyła w Prokuraturze Krajowej wniosek o skargę nadzwyczajną w od lat poruszającej społeczeństwo sprawie nieżyjącego już Zbigniewa i Iwony Parowiczów. Przypomnijmy, że majątek rodziny został zlicytowany po zaniżonej wycenie za długi, a postępowanie prowadził sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn.

reklama

Olsztyńska senator, Lidia Staroń, chce pokazać niesprawiedliwość, w jej ocenie nie wynikającą z pomyłki czy braku przeprosin, ale z celowego, świadomego działania.

Skargę nadzwyczajną składa się do Sądu Najwyższego w przypadkach, gdy orzeczenia sądowe są rażąco niesprawiedliwe, łamią prawa człowieka i podstawowe normy orzekania. Senator Lidia Staroń uważa, że w przypadku rodziny państwa Parowiczów, których sprawą zajmował się sędzia Paweł Juszczyszyn, doszło właśnie do takich nieprawidłowości.

reklama

Liczy na rozpatrzenie wniosku w ciągu kilku miesięcy.

Senator zależy na uchyleniu dwóch postanowień, które uważa za rażąco niesprawiedliwe i bezprawne. Dotyczą one przysądzenia własności i planu podziału.

Państwo Parowiczowie prowadzili w Konradowie (gmina Świątki) gospodarstwo rolne. Na jego rozwój pożyczali pieniądze od banków. Gdy na rynku pszenicy i jaj rozregulowały się ceny, rodzina popadła w długi. Pomimo tego, że spłacili połowę zobowiązań (około 25 tys. złotych), sprawa trafiła do komornika.

reklama

Komornik nie podjął się licytacji majątku, odsetki rosły, aż doszło do postępowania egzekucyjnego. W 2006 roku gospodarstwo zostało wycenione na 327 tys. złotych, co było kwotą rażąco zaniżoną. W późniejszym okresie biegli i prokuratura ocenili, że właściwą ceną byłoby około 500 tys. złotych. Senator Staroń twierdzi, że nabywca faktycznie zapłacił jedynie 29 tys. złotych.

Uważa, że sędzia Paweł Juszczyszyn skrzywdził rodzinę państwa Parowiczów, pozbawiając ją środków do życia. Gospodarstwo zostało sprzedane za cenę poniżej jego wartości, przy czym nabywca nie zapłacił nawet tej zaniżonej kwoty. Gdyby rodzina otrzymała choćby 327 tys. złotych, mogłaby spłacić długi i nabyć lokal zastępczy. Ponieważ jednak do tego nie doszło, rolnicy musieli żyć w biedzie.

Iwona Parowicz wspomina, że rodzinne gospodarstwo przejęła spółka, która zaproponowała im dwa rozwiązania: wyprowadzkę w ciągu miesiąca lub comiesięczny czynsz w wysokości 5 tys. złotych. Kwota ta była zbyt wysoka, toteż rodzina od lat tuła się po wynajmowanych mieszkaniach i przygląda się, jak ich dom popada w ruinę, gdyż spółka jest zainteresowana tylko ziemią. Jest to szczególnie bolesne dla pokrzywdzonych.

Pan Zbigniew Parowicz zmarł w 2019 roku, teraz o zadośćuczynienie walczą jego żona i syn.

Wyrok w tej sprawie miał zapaść w 2020 roku. Sąd Najwyższy podjął jednak decyzję o przekazaniu sprawy poszerzonemu składowi siedmiu sędziów SN, w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie. Sąd Najwyższy chce je ujednolicić.

Mecenas Lech Obara, którego kancelaria pro bono wspiera rodzinę państwa Parowiczów, przyznał w sierpniu 2020 roku, że wniesiona przez pełnomocników pokrzywdzonych kasacja przyniosła nieoczekiwanie znamienny efekt: Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie ujednolici linię orzeczniczą. Mecenas Obara wierzy, że będą to zmiany w kierunku zaufania obywatela do państwa prawa, określane jako pewność prawa.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

17 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
31 stycznia 2022 20:15

Poplecznicy stalinowskiej sprawiedliwości napadają medialnie na tę bez wątpienia uczciwą i praworządną kobietę.Bolszewicki Olsztyn i SBecka sprawiedliwość nie dość że zamordowała rolnika swą totalną niekompetencją to jeszcze faktycznie zniszczyli żonę i dzieci.Kto?Polityczny politruk KOD owski z totalnej PO wsko PSL owskiej bezkarnej a łupieżczej olsztyńskiej ośmiornicy to typowy przykład przestępcy sądowego.Powinien być usunięty na stale z wymiary sprawiedliwości.Oczyszczenie i lustracja sądu w Olsztynie jest pilna i niezbędna.

Ja
30 stycznia 2022 17:59

Populistka bez prawniczego wykształcenia chce pouczać sędziego. Brawo! wszystko w imię zasłużenia partii. Ktoś jeszcze myśli, że ona jest niezależna? albo robić coś “dla ludzi” hahahah

Polecane
Ogłoszenia