12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Protest pod ratuszem. „Zamknięcie ośrodka ze względów ekonomicznych jest niemoralne”

WiadomościProtest pod ratuszem. "Zamknięcie ośrodka ze względów ekonomicznych jest niemoralne"

Około 30 rodziców uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących protestowało w piątek przed olsztyńskim ratuszem. Miasto wydało uchwałę o likwidacji placówki.

reklama

*nagranie z protestu

Ośrodek mieszczący się przy ul. Grzegorzewskiej w Olsztynie ma zostać zamknięty – tak zadecydowała rada miasta, która szuka oszczędności. Zdaniem rodziców to skandal i w piątek (14.01) pojawili się oni przed ratuszem z wymownymi banerami „Bloki, tramwaje a edukacja staje” czy „Przedszkola i szkoły to nie firmy! Nie muszą zarabiać na podwyżki pensji p. Grzymowicza”. 15 grudnia 2021 roku rada miasta zadecydowała o likwidacji placówki.

reklama

„Nie wyrażamy zgody na likwidację ośrodka dla dzieci niedosłyszących w ul. Grzegorzewskiej w Olsztynie ponieważ nie przeprowadzano z nami żadnych konsultacji, nie przedstawiono nam żadnych planów” – mówi przewodnicząca Rady Rodziców SOSW, Monika Luma.

Rodzice mają żal do radnych i prezydenta. Zorganizowano petycję, którą podpisało niemal 800 osób ws. wstrzymania decyzji o likwidacji placówki. Protestujący przyznali, że nikt z nimi nie konsultował zamknięcia ośrodka i chcą oni porozmawiać w tej sprawie z władzami miasta. Rodzice mieli kontaktować się także z kuratorem oświaty, Markiem Nowackim, który w ubiegłym roku wydał negatywną opinię ws. zamknięcia ośrodka przy ul. Grzegorzewskiej w Olsztynie.

reklama

„Według tej uchwały, która została podpisana 15 grudnia ws. gdzie uznano nasz ośrodek za nierentowny, potraktowano go na zasadzie firmy, uznano, że jest nie wystarczająco rentowny aby dalej opłacalne było utrzymywanie go, chociaż jest to ośrodek z 50-letnim doświadczeniem” – mówi przewodnicząca Rady Rodziców SOSW podczas protestu.

„My jesteśmy tym bardzo zaskoczeni. Całkowicie sprzeciwiamy się likwidacji ośrodka, dlatego, że jest to jedyny taki ośrodek na cały region, który gwarantuje kształcenie dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem” – mówił Michał Ostrowski z Rady Rodziców SOSW.

W sprawie interweniuje poseł z Olsztyna, Iwona Arent, która zwróciła się do olsztyńskich radnych oraz wojewódzkiego kuratora oświaty ws. likwidacji ośrodka:

„Podobnie jak w zeszłym roku zdecydowanie sprzeciwiam się zamiarom likwidacji Ośrodka. Jego zamknięcie wyrządzi uczniom olbrzymią krzywdę i przyniesie nieodwracalne skutki” – czytamy w piśmie skierowanym do radnych przez Iwonę Arent.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

19 KOMENTARZY

19 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
mieszkaniec
17 stycznia 2022 18:25

W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta można przeczytać ” zmniejszą się koszty ponoszone na zatrudnienie dyrektora, głównego księgowego i kierownika administracyjnego ” – uważam że należało na tej samej sesji nie przyznawać podwyżek Prezydentowi i Radzie Miasta i tu poszukać oszczędności.

777
18 stycznia 2022 05:59

Grzymowicz dba tylko o własną dupę i swojego synka pijaka rajdowca.

Popularne