fbpx
-2 C
Olsztyn
wtorek, 18 stycznia, 2022
reklama

Ponad 230 interwencji strażaków związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru

reklama

Ponad 230 razy interweniowali w piątek strażacy na Warmii i Mazurach usuwając skutki silnego wiatru. W większości przypadków sprzątali połamane konary i powalone drzewa. W zdarzeniach nikt nie ucierpiał – podał rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: bartoszyckim i lidzbarskim oraz w giżyckim i piskim.

W trzech przypadkach były to uszkodzenia dachów. Wiatr uszkodził dachy w powiatach lidzbarskim oraz nowomiejskim.

reklama

Połamane konary spadły też na samochody, a w jednym przypadku wiatr zerwał kontener w samochodzie dostawczym. Powalone drzewa i połamane konary pospadały na drogi. Gałęzie są usuwane na bieżąco, nie było długotrwałych blokad przejazdów z tego powodu – zapewnił Melnyk.

O silnym wietrze na Warmii i Mazurach w piątek osiągającym w porywach ponad 80 km na godzinę informują synoptycy z IMGW w Białymstoku. Jak podają, silny wiatr będzie utrzymywał się do wieczora, a w porywach może osiągać do 100 km/h.

Czytaj też:  Ostatnie pożegnanie ratownika medycznego. Całe życie pomagał innym

W komunikacie podano, że cały czas wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do nawet 35-45 km/h, porywisty. Do tej pory najwyższe porywy zanotowano głównie w północnych i centralnych powiatach i wyniosły one: Olecko 23,4 m/s (84 km/h), Kętrzyn 23,1 m/s (83 km/h), Mikołajki 21,4 m/s (77 km/h), Nowa Pasłęka 20,5 m/s (74 km/h), Lidzbark Warmiński 19,9 m/s (72 km/h). W innych miejscach porywy osiągały od 55 km/h do 70 km/h.

źródło: PAP