fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 29 listopada, 2022
reklama

Radny stawił się do aresztu, bo nie zapłacił grzywny z kampanii wyborczej

GołdapRadny stawił się do aresztu, bo nie zapłacił grzywny z kampanii wyborczej

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Radny miejski z Gołdapi stawił się we wtorek w areszcie śledczym w Gołdapi, gdzie ma odbyć karę 15 dni aresztu za niezapłacone grzywny nałożone na niego przez sąd. Grzywny wynikają z tego, że radny nie wykonał wyroku z kampanii wyborczej w 2018 roku. Radny wszedł wówczas w spór z obecnym przewodniczącym rady miasta.

„Pan Andrzej jest w areszcie w Suwałkach. Sam tam pojechał, na 15 dni” – poinformowała we wtorek rano pracownica firmy należącej do radnego. Telefon radnego milczy. Portale internetowe z Gołdapi zamieściły list radnego, w którym napisał on, że „podjął trudną dla bliskich i niekomfortową dla siebie decyzję”.

„Wybrałem areszt zamiast przeprosin” – napisał radny. Dodał, że „idzie do aresztu za niewykonanie wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z 2018 roku”. Radny zaznaczył, że wyrok ten zapadł w trybie wyborczym w czasie samorządowej kampanii wyborczej, w związku z czym – w jego ocenie – sąd nie badał całości sprawy”.

Sprawę, za którą sąd skazał gołdapskiego radnego wytoczył obecny przewodniczący rady miasta Gołdapi Wojciech Hołdyński. „W czasie samorządowej kampanii wyborczej w 2018 roku ten pan zarzucił mi w mediach społecznościowych kradzież. Miałem kraść ciepło z miejskiej spółki. Ubiegałem się o stanowisko burmistrza, uznałem, że muszę wykazać, że nie jest to prawdą, dlatego w trybie wyborczym skierowałem sprawę do sądu. Wyrok w pierwszej instancji zapadł na moją korzyść: sąd kazał mnie przeprosić. Mój adwersarz odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, a on podtrzymał wyrok nakazujący przeprosiny” – powiedział Hołdyński. Dodał, że wyrok stał się prawomocny dzień po wyborach, w których uzyskał drugi wynik w wyborach na burmistrza Gołdapi.

Mimo prawomocnego wyroku Hołdyński przeprosin nie otrzymał. W związku z tym informował sąd o niewykonaniu wyroku, a ten nakładał za to na radnego grzywny. Radny od 2018 roku nie płacił grzywien i nie wykonywał przeprosin. „Tych spraw o niewykonanie wyroku było kilka, nie na wszystkie sprawy pan się stawiał” – powiedział Hołdyński.

Ponieważ radny zalegał z zapłaceniem grzywien te urosły do 7,5 tys. zł. „Pewnego dnia komornik poinformował mnie, że pan radny zamiast zapłacenia grzywien będzie odbywał karę aresztu. Jeden dzień ma być równowartością 500 zł grzywny, stąd 15 dni aresztu” – powiedział Hołdyński, ale zaznaczył, że komornik nakazał mu zapłacenie 1,4 tys. zł na koszty wyżywienia radnego. „Cóż miałem robić, zapłaciłem. Sytuacja jest niedorzeczna: on mnie nie przeprosił, a ja mu opłacam wyżywienie w areszcie” – powiedział Hołdyński, podkreślając, że wciąż czeka na przeprosiny za bezpodstawne oskarżenia o kradzież.

„Pan radny odsiedzi grzywny, ale nakaz przeprosin jest nadal aktualny” – podkreślił Hołdyński.

Rzecznik prasowa Aresztu Śledczego w Suwałkach Joanna Boratyńska poinformowała, że obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają jej potwierdzić lub zaprzeczyć, że radny z Gołdapi trafił do aresztu.

Boratyńska podała, że dłużnik w areszcie jest osadzany „w pomieszczeniu na ten cel przeznaczonym, oddzielnie od osób pozbawionych wolności w trybie postępowania karnego i administracyjnego. Dłużnik powinien jednak podczas przebywania w areszcie być według możności zatrudniony zarobkowo w granicach jego zdolności. Z zarobku jego pokrywa się przede wszystkim koszty wykonania aresztu”.

Boratyńska wyjaśniła, dlaczego za wyżywienie radnego, który nie wykonał wyroku zapłacił Hołdyński. „Koszty wykonania aresztu powinny być pokryte z zarobków dłużnika. Wierzyciel obowiązany jest złożyć z góry komornikowi sumę potrzebną na sprowadzenie dłużnika do miejsca osadzenia i na wyżywienie go przez czas trwania przymusu; nie dotyczy to wypadku, gdy wierzyciel korzysta ze zwolnienia od kosztów sądowych” – podała Boratyńska.

Z informacji dostępnych w internecie wynika, że radny z Gołdapi, który nie przeprosił Hołdyńskiego jest bardzo aktywny w zakresie składania zawiadomień o różnych nieprawidłowościach. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze